Amigurumi Oyuncaklar Nasıl Yapılır ?

Bu yazımızda sizlere amigurumi nedir ? Ve Amigurumi oyuncaklar nasıl yapılır ? Bunlardan bahsedeceğiz.Bazen internette gezerken hazırlanmış çok güzel örgü oyuncaklarla karşılaşırız. Bu oyuncakların görünüşü bizi cezbederken, nasıl yapıldığı da merak konusu olur.  Bu yazımızda size amigurumi örgü oyuncakların nasıl hazırlandığı hakkında bilgi vereceğiz.

Amigurumi örgü oyuncak hazırlamak için kullanılan en iyi yöntem Amigurumi örgü tekniğidir. Bu teknik tığ kullanılarak uygulanır ve içine elyaf doldurularak kocaman yumuşacık bir oyuncak elde etmemizi sağlar.

Amigurumi tekniği ile oyuncak yapabilmek için sık iğne ve trabzan yapmayı bilmek yeterlidir. Modelleri ortay çıkarmak için ilmek sayılarını arttırmak ya da azaltmak yeterli olacaktır.

amigurumi oyuncaklar nasıl yapılır

Amigurumi örgü modeli sayesinde çocuklarımıza oldukça sevimli örgü oyuncaklar hazırlayabiliriz. Bu oyuncaklar hem içimize siner çünkü sağlık yönünden hiçbir zararı yoktur. Diğer oyuncaklarda bulunan kanserojen tehlikesine karşı amigurumi örgü tekniği ile yapılan oyuncaklarda hiçbir zarar bulunmaz. Hem de çocuklarımıza yumuşacık oyuncaklar hazırlamış oluruz. Yumuşak oyuncaklar özellikle bebeklerde çok işimize yarayacaktır.

Amigurumi tekniğinde temel adım sihirli halkayı yapmaktır. Sihirli halka ipin parmak etrafına sarılarak iki ucunun tutulması şeklinde bir halka oluşturmak ve bu halkanın içini sık iğne ile doldurmayla hazırlanır. Bu şekilde başlayan örgü bazen sık iğne ile devam ederken, bazen tekli trabzan ile yapılır.

amigurumi nedir nasıl yapılır

Oyuncağı bitirmeden önce içi elyaf ile doldurulur. Bu sayece ok yumuşak ve kocaman bir oyuncağa sahip olmuş oluruz. Elyafla doldurulan oyunca ilmek azaltma tekniği ile kapatılır. Hazırladığımız oyuncak modeline göre tüm parçalarını aynı şekilde hazırlayıp ardından birleştirmemiz oyuncağı ortaya çıkarmamızı sağlayacaktır.

Amigurumi örgü tekniği ile aklınıza gelebilecek her türlü hayvan oyuncağını yapabileceğiniz gibi çocuklarınızın en sevdiği çizgi film kahramanlarını da oyuncak halinde onlara sunabilirsiniz. Bu teknikle ayrıca kocaman kalpler hazırlayıp sevginizi ifade edebilirsiniz.

Etiketler:

Amigurumi Oyuncaklar Nasıl Yapılır ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Arzu dedi ki:

    Gerçekten harika örgü modelleri her biri birbirinden güzel ve sevimli başarılar…

Sayfa başına git