Anlatımlı İğne Oyası Fular Modeli Yapılışı

Merhaba arkadaşlar. Tüm gün ev işlerinden ve hayatın yoruculuğundan arta kalan zamanda yaptığınız el işleri arasında iğne oyasının çok farklı bir yeri var. Çok eski zamanlardan beri var olması bir yana her modelin derin anlamlar içermesi de bu el işinin çok değerli olmasını sağlıyor. Duygu ve düşüncelerinizin direk olarak iğne aracılığı ile şekil alması aslında hafife alınacak bir durum değildir. Kesinlikle muazzam işlemelerdir ve her daim yapmaya devam etmenizde fayda vardır.

Bir el işi ile uğraşmak tüm hanımlara iyi gelir. Yeni ürünler çıkarmak, evlerin ve kullanılan eşyaların daha özeni olması herkesin istediği şeylerdir. Bu durumda da oya modellerinden yardım alarak hayatınızı renklendirmeye başlayabilirsiniz. Bu sayede gün boyunca enerjiniz daha yüksek olur ve hep gülen bir yüze sahip olursunuz. Öyleyse bildiğiniz modellere bir yenisini eklemek isterim. İğne oyası fular ucu modelini hep birlikte öğrenelim.

Bu model için bir aparata ihtiyacınız olacak. Aşağıda paylaştığım videoda da göreceğiniz aparatı tuhafiye ve kırtasiye dükkanlarından bulabilirsiniz. Farklı bir yapılışa sahip olan bu model daha önce gördükleriniz gibi olmayacaktır. Bu nedenle videoyu dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz.

iğne oyası fular modeli yapımı detaylı anlatım

Fular Modeli İçin İğne Oyası

Genelde fular modeli için iğne oyaları fuların üzerinde ya da uç kısmında yapılıyor. Bu sefer dikme işlemini model bittikten sonra yapacağız. Model başlangıcında her zaman olduğu gibi zürafa yapacağız. Bu sayede temel işlemi bitirmiş olacağız. Ben bu modelin yapılışını çok beğendim ve sizlerle paylaşmak istedim. Eğer siz de benzer yapımlar biliyorsanız benimle paylaşabilirsiniz.

İşlemeyi aparatın hem arkasından hem de önünden yapmamız gerekiyor. Bu şekilde üç sıra zürafa yaptıktan sonra üzerine yapacağınız düğümlerin aralıklarını iyi ayarlamanız gerekiyor. İlmekler ne fazla büyük ne de fazla küçük olacak şekilde yapmalısınız. İnce işçilikten oluşan bu model için biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Başlangıçta kolay gibi gözükse de uğraştıran bir model olduğu için kısa sürede sıkılabilirsiniz.

Bana kalırsa sıkıldığınız zaman hemen bırakmayın. Çünkü zaten çok uzun süre boyunca yapmanız gereken bir model değildir. Sadece zahmetli olduğu için gözünüzde büyüyebilir. Ama model bittikten sonra elde edeceğiniz görüntü tüm sıkıntılarınızı alıp götürecektir.

İğne Oyası Fular Modeli Yapılışı

Düğümlerinizi sıkı atmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Özellikle burada eliniz ile sürekli düzeltmeler yaptığınız zaman daha güzel bir sonuç alırsınız. Herhangi bir kumaşa sabit olmadığı için hemen bozulabilir. Bunun önüne geçmek için de her düğümü normalden daha sıkı atmanızda fayda vardır. Tabii size göre daha farklı teknikler de olabilir.

İğne oyası fular modeli yapılışı için bir çok renk kullanabilirsiniz. Birbirine yakın soft renklerden faydalanırsanız harikalar yaratabilirsiniz. Tüm hanımlara işlemelerinde kolay gelsin diyorum. Sağlık ve sevgi ile kalın. Bir sonraki yazıda görüşmek dileği ile.

Marifetli Eller’e bizimle bu anlatımı paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git