Aşırı Terlemeden Kurtulmanın Kolay Çözümleri Nelerdir?

Vücudumuzda bulunan ter bezlerinin ürettiği sıvı salgılanmasının sonucudur terleme. Kış aylarında fazla olmaz. Fakat yaz aylarında oldukça fazla terleme meydana gelmektedir. Terlemek vücut ısısının korunması açısından oldukça önemlidir. Terleme gereğinden fazla oluyor ise buna hiperhidroz denilmektedir. Bazı tıbbi rahatsızlıklarda terlemeye neden olabilmektedir. Örneğin; menopoz, omurilik yaralanmaların ve birtakım kullanılan ilaçlar aşırı terleme yaşanmasına neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra yeme düzenindeki bozukluk, alkol, soğan, sarımsak ve baharatlı gıdalar terlemeyi artırır. Sinir, utanç, öfke gibi duygusal tepkiler sonucunda da fazla terleme görülmektedir.
Terlemeye bazı bitkisel çözümlerle azaltabiliriz.

Magnezyum oranı yüksek besinler B vitamini içeren besinler bu konuda bize yardımcı olmaktadır. Antioksidan içeren domates her sabah bir fincan tüketilmesi ter bezlerinin çalışmasını dengeler. Özellikle fazlaca rahatsızlık veren kol altı terlemeleridir.

 

Bu açıdan elma sirkesi önemlidir. Gözenekleri sıkılaştırıcı etkisi bilinen sirkeyi yatmadan önce terleyen alanlar masaj yapılarak uygulanır. Sabah ise duş alınır. Elma sirkesi, bal ve bir bardak su karıştırılarak sabah aç karna içilmesi önerilir. Fakat düzenli içildiğinde faydası olmaktadır. Bir miktar ada çayı 2 bardak suda kaynatılır. Biraz soğuması beklendikten sonra terleyen alanlar bu suyla yıkanır. Aynı zamanda ada çayı demlenerek içine limon sıkılarak içilirse aşırı terlemeyi düzenlemede yardımcı olur. Gece yatmadan koltuk altlarını limon ile ovmak, sabah akşam yeşil çay içmek yalnız bunları düzenli olarak uygulamak size olumlu anlamda dönüş sağlayacaktır.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git