Asma Yaprağının Vücudumuza Yararları Nelerdir?

Asma yaprağı lezzeti bakımından tartışılmaz lezzetlerdendir. Hem zeytinyağlı hem de etli olarak yenilmektedir. Asma yaprağı oldukça faydalı ve meyvesinin de besin değeri oldukça yüksektir. Asma yaprağı yüzyıllardır kullanılan ve halende bitkisel uygulamalarda tüketilir.
Ezilerek başa sarıldığında baş ağrısına iyi gelir. Asma yapraklarının taze çıkanları yenildiği taktirde vücutta olan ağrıların azaldığını gözlenmektedir. Asma yapraklarının kanı kesme özelliği bulunmaktadır. Yine yeni çıkan asma yaprakları böcek sokmalarında üstüne konularak zehrin etkisine iyi gelir. Asmanın taze dalları ısıtıldığında var olan eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.


Asma yaprağının suyu alkolizmde alkolün bırakılmasında faydalıdır. Bacak damarlarında oluşan şişliklere iyi gelir. Özellikle unutkanlığın azalmasına ve hafızanın güçlenmesine iyi gelir. Soğuk algınlığında ve nezlenin tedavisinde yararlıdır. A,B ve C vitaminleri içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyona karşı direnç gösterilmesine katkıda bulunur. Mide içinde önemlidir. Mide iltihaplarına iyi gelir. Yapılan araştırmalarda da asma yaprağının alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkisi olduğudur. Yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi asma yaprağı da kalsiyum acısından kullanılabilen bitkisel kaynaktır. Hem kalorisi düşük hemde posalı bir besindir. Posalı bir besin olmasından dolayı kabızlığın önlenmesinde önemli rol oynar. Zeytinyağlı sarma yaparak hem asma yaprağından hemde zeytinyağının kalp üzerinde etkisinden birlikte faydalanabilirsiniz.


Günümüzde asma yaprağı salamura yapılarak kullanılmaktadır. Bol tuzda bekletilmesinden dolayı kullanılmadan önce bol su ile tuzundan arındırılmalıdır. Salamura asma yapraklarını sodyumdan uzak durması gereken kişilerin kullanmamasını öneririz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git