Bal Peteği (Sevgi Odaları) Örgü Örneği Yapılışı

Merhaba arkadaşlar yine farklı bir örgü tekniği ile sizlerle beraberiz bu yazımızda sizelere, sevgi odaları örgü örneği ile ilgili bir paylaşım yapacağız. Sevgi odaları örgü modeli görüntü açısından yan yana gelen odalara benzetildiği için böyle isimlendirilmiş fakat hanımlar bu örneği sevgilerini kattıkları için sevgi odaları modeli olarak isimlendirmişlerdir.

Sevgi odaları veya diğer bir ismi ile bal peteği örgü örneği ile harika örgü modelleri bir araya getirebilirsiniz. Yapımından bahsedeceğimiz bal peteği örgüsü ile neler yapabilirim diyorsanız kısaca bahsedelim, çok tatlı ve sevimli bir bebek yeleği örebilirsiniz veya güzel bir atkı, yada bilek ısıtıcı örnekleri çoğaltmak oldukça mümkün bu sizin hayal gücünüz ile sınırlıdır.

Sevgi Odaları ( Bal Peteği Örgü Modeli ) Nasıl Örülür ?

Sizlere kısaca sevgi odaları (bal peteği örgüsü ) örgü modeli yapılışı hakkında kısaca bir anlatım yapalım. Örneğimizin duvarları çaprazlayarak oluşturacağız. Kenar ilmeği alıyoruz 3 ilmeği örmeden alıp sol şiş yardımıyla iki ilmeği sol şişe geçirip 3 üncü ilmeği en soldaki ilmeği sağa doğru çaprazlayıp sol şişe takıp düz olarak örüyoruz. Tek ilmeği sağa doğru çaprazlayıp diğer iki ilmeği ortaya çektik. Yine örmeden sağ şiş yardımıyla 3 ilmek alınır bu sefer en sağdaki birinci ilmeği diğer ilmeklerin önüne geçiriyoruz sola doğru çaprazlamış olup diğer iki ilmeği düz olarak örüyoruz. Sıra sonuna kadar aynı bu şekilde devam edilerek sıra bitirilir.

Aynı işlem bir kez sağa bir kez sola doğru çaprazlanır. Her çapraz da üç ilmek kullanacağımız için sayımızı üçün katları olarak ayarlıyoruz. Çaprazlama işlemi biraz uğraştırıcı olabilir fakat zamanla eliniz alışacaktır. Odaların birinci bölümü bittikten sonra ikinci oda yapılırken birinci odanın duvarı kapanırken bir odanın duvarı açılır.

Altı sıra sonra duvarlar aynı noktada birleşiyor. İkinci odanın duvarını tekrar kapatalım sol şiş yardımıyla iki ilmeği arkadan alıp bir ilmeğimizi yer değiştiriyoruz. Böylelikle sağa doğru çaprazlanan ilmeklerle oda kapanır. Örgünün arka yüzünde bütün ilmekler ters olarak örülür.

Bal Peteği Örgü Örneği ( Sevgi Odaları Modeli ) Yapılışı Videolu Anlatım

Örneklerdeki sayıları çoğaltabilir yada daha küçültebilirsiniz. İlmekler artırıldıkça büyük odacıklar sayılar küçüldükçe de odalar küçük olacaktır. Örgünün kabartılı görünümü ile örgüleriniz çok daha güzel görülecektir. Eğer anlatım yerine video ile öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki videomuzdan sevgi odaları bal peteği örgüsünün anlatımını videolu bulabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git