Baykuş Görünümlü Püsküllü Örgü Bere Yapılışı

Soğuk havaların en vazgeçilmezi olan bere ve şapkalarla ilgili olacak bu günkü paylaşımımız. Soğuk kış günlerinde dışarı çıkarken ilk akla gelen şapka ve örgü bere modelleridir. Bizde bu yüzden sizlere harika bir baykuş örnekli örgü şapka örneği ve yapılışını anlatmaya çalışacağız. Baykuş beremizin rengini sosyal paylaşım ağlarından soranlar çok olmuş nako vizyon marka iplerle örülmüştür bu konuda kısa bir bilgilendirme yapalım istedik.

Eğer yerinizi aldınız ve tığ ve şişleriniz yanınızda ise baykuş motifli örgü şapkamızı örmeye başlayabiliriz. Eğer yetişkin bir kişi için örecek isek baykuş modeli bere örneğimizi 5(beş) numaralı bir şiş kullanmalıyız.Eğer daha küçük çocuk boylarında bir baykuş bere örmek istiyorsanız dört(4) numaralı bir şiş işinizi görecektir.

Baykuşlu Örgü Bere Nasıl Örülür Detaylı Anlatım

Baykuş beremizi örmek için yüziki(102) ilmek atarak başlayacağız. Devamında 12 sıra, iki ters, iki düz ,iki ters, iki düz… örmeliyiz. Örgümüzün ön kısmında otuzdört (34) ters , 10 ters, 2(iki) düz, 10(on) pirinç ( 1 düz 1 ters 1 düz 1 ters ) iki düz -10 ters, 34(otuzdört) ters, arka kısımda 34 (oturzdört) düz olacak kısacası bu kısım haroşa örgü şeklinde olmalı. 10 ters yani bu 10 tersler ters olacak kalacak 2 ters (ön kısımdan düz durmalı ) 10 pirinç ise tekrar düzlerin üstüne ters terslerin üstüne düz şeklinde olacak.

Yan kısımlardan  6(altı) sıra haroşa olduğunda ; 2 taraftan ön kısımdan 6 ilmeği 1 örerek 1 kes 1 örerek 1 kes yapacağız. Sıra sonuna kadar örüp son 6 ilmeği tekrar 1 örerek 1 kes 1 örerek 1 kes yapacağız. Arka kısmı tekrar kesmeden örerek geliyoruz. Önde kısımda tekrar aynı işlemi uyguluyoruz. (Bu kesme işlemini şişimizde 80 ilmek ilmek kalana kadar yapacağız hep önde yanlardan) 16 sıra sonra baykuşumuzu 3-3 (6 ilmek) sağa 2 ilmek düz ör 3-3 ilmek sola şeklinde burma işlemi yapacağız. Baykuş beremizin kısmını 7(yedi) sıra daha düz ördükten sonra tekrar burma işlemi gerçekleştireceğiz.

Bu şekilde baykuş örgü bere modelimiz bitmiş olacak.İki sıra haroşa örüyoruz ve üst kısmı 8 sıra düz örüyoruz şişimizde 80 ilmek olmalıdır.Beremizin kesme kısmıda;  Arka kısmını haroşa olan yere kadar dikeceğiz gerisi açık kalmalıdır.

Tığ İşi Baykuşlu Bere Yapılışı ( Alternatif Anlatım 2 )

102 ilmek başlanıyor
12 sıra 2 ters 2 düz…2 ters 2 düz … örülüyor.

Baykuş Bere Ön Taraf ;

34 ters-10 ters -2 düz-10 pirinç ( 1 düz 1 ters 1 düz 1 ters ….)-2 düz -10 ters _ 34 ters
Arkada 34 düz yani bu kısım haroşa olacak
10 ters yani bu 10 tep tersler ters olacak kalacak 2 ters (önden düz duracak ) 10 pirinç yine düzlerin üstüne ters terslerin üstüne düz şeklinde
Yanlardan 6 sıra haroşa olunca ;
İki taraftan ön kısımdan 6 ilmeği 1 ör 1 kes 1 ör 1 kes yapıyoruz sıra sonuna kadar örüp son 6 ilmeği tekrar 1 ör 1 kes 1 ör 1 kes yapıyoruz …
Arkayı tekrar kesmeden örüp geliyoruz
Önde tektar aynı işlem

(Bu kesme işlemini şişimizde 80 ilmek ilmek kalana kadar yapacağız hep önde yanlardan)
16 sıra sonra baykuşumuzu 3-3 (6 ilmek) sağa
2 ilmek düz ör 3-3 ilmek sola şeklinde burma işlemi yapıyoruz ….
Baykuş kısmını 7 sıra daha düz ördükten sonra tekrar burma işlemi yapıyoruz ….
Böylece modeliniz bitmiş oluyor ….
İki sıra haroşa örüyoruz ve üst kısmı 8 sıra düz örüyoruz şişimizde 80 ilmek olacak 👍🏻
Ve beremizin kesme kısmıda;
8 ilmek te 1 …sırasına sonuna kadar kesiyoruz
Arkadan kesmeden örüp dönüyoruz
7 ilmekte 1 ….kesiyoruz

Arakadan kesmeden örüp dönüyoruz

6 ilmekte 1 ….
5 ilmekte 1…..
4 ilmekte 1…..
3 ilmekte 1…..
2 ilmekte 1…..
1 ilmekte 1…..

2-2-2 kesip kalan ilmekleri tığ yardımıyla topluyoruz
Arka kısmını haroşa olan yere kadar dikiyoruz gerisi açık kalmalı.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git