Bebek Kıyafetleri Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni doğan bebeklerin hassasiyeti düşünüldüğünden onların kullandığı kıyafetlerinde hassas olması gerektiği malumdur. Bebek kıyafetleri diğer aile bireylerinden ayrı olarak tek başlarına yıkanmalıdır. Yıkamada kullanılacak deterjanda oldukça önemlidir. Öncelik bebek kıyafetleri üzerindeki yıkama uyarılarına uymak gerekir. Üretim zamanında kimyasal maddelere maruz kalmış olacağından kıyafetleri ilk alında bebeğe giydirmeden önce mutlaka yıkanmalıdır. Kullanacağınız deterjanların ne kadar boya ve parfüm içerdiği önemlidir. Deterjan içindeki parfüm ve boya ne kadar az olursa o kadar iyidir. Çünkü bebeğinizin vücudu ilk iki ay çok daha korumasızdır. Bazı alerjik durumların çıkmasına neden olabilir.


Bebek kıyafetlerinin yıkanması esnasında sıradan deterjanlar kullanılması bebek cildinde bazı problemlerin oluşmasını sağlayabilir. Bu sebeple kimyasal madde içermeyen deterjanların kullanılması önerilir. Kullanılacak olan deterjan ve ısı derecesi de önemlidir. Yetersiz ısıda yıkanan çamaşırlarda bakteriler ölmez. Fazla deterjan kullanılması da çamaşırda kimyasal kalıntı kalmasına yol açar. Kalan artıklar bebek cildine zarar verebilir.


Bebek kıyafetlerini yıkamak için sabun tozları satılmaktadır. Bu tür deterjanlar bebek kıyafetlerini yıkamak için kullanılması en uygun olan deterjanlardandır. Sabun tozundan başka günümüzde bebekler için özel hazırlanmış deterjanlar bulunmaktadır. Tercihen bunların kullanılması önerilir. Bebek çamaşırlarının yıkanması kadar kurutulması da önemlidir. Açık havada kurutulması önerilir. Fakat havanın temiz olması da önemlidir. Kirli havada kuruyan çamaşırlarda bakteri oluşumu olabilir. Bu da bebeğinize zarar verebilir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git