Bohça İçin İşlemeli Seccade Örnekleri

Seccade hepimizin bildiği gibi Arapça ‘’secde’’ kelimesinden türemiş, üzerinde sadece bir kişinin namaz kılabileceği boyutta kalın halı ya da kumaştan yapılan yaygıdır. Namaz kılarken, ellerimiz ve yüzümüz secde sırasında sürekli olarak yer ile temas etmek durumundadır. Bu yüzden kullanım amacı tamamen İslamiyet’in bizlerden istediği bedenen temizlik kavramına uygunluğu kadar secde edilen yerin de temiz olmasıdır.

Dinen Seccadenin varlığı önemli olduğu kadar, temiz tutulması namazdan sonrasında temizlik kavramına uygunluğu açısından derlenip toplanılması ve yerde bırakılmaması gereklidir.Seccadeler yeni evlenen genç kızların çeyizlerinde olmassa olmazlardandır.Sizinde ihtiyaç duyabileceğinizi düşünerek bohça için seccade örnekleri ve seccade modellerine yer vermek istedik bu makalemizde.

Peki elişi seccade çeşitleri nelerdir ? Seccade çeşitleri Etamin-Kanaviçe, Goblen ve olarak adlandırmamız mümkündür.Etamin Seccade yapılabilmesi için öncelikle uygun renk belirlenmelidir.Yeri gelmişken etamin seccade örnekleri konumuzu incleyerek güzel örnekler görebilirsiniz. Bu renk genellikle üzerinde ki motifi ve renkleri göstermesi için siyah renk seçilmelidir. Öncelikli olarak çeşitli mecralardan motif belirlenmelidir. Belirlenen motiflerde ağırlıklı olarak çiçek desenleri yer almaktadır.

Bu motiflerin kolay uygulanabilmesi için genellikle büyük şablon kâğıtlardan yararlanılabilir, deseni yaparken genellikle seccadenin tamamına değil, belirli bir alanına uygulamak daha kullanışlı olacaktır. Etamin seccadeler de ağırlık olarak dini motifler, cami işlemeleri yer almaktadır.Etamin motifin kolay işlenebileceği, delikli özel bir kumaştır. Belirlenen motife göre birbirine çapraz gelecek şekilde işlenen zevkli bir iştir.

Bohçalar İçin Çeşitli İşlemelerle Seccade Örnekleri

Goblen işleme nasıl olur; kasnak üzerinde yarım çarpı şeklinde hep aynı yönde işlemedir. İğne olarak büyük delikli (etamin) iğnesi kullanılmalıdır. Öncelikle aynı renk çalışmaları yapılmalı, sonrasında diğer renk çalışmalarına geçilmelidir. İşe başlamadan önce düğüm atılmamalıdır, diğer işlemlerin altından devam edilmelidir. Goblen çalışmasına başlanılmadan önce eller yıkanmalıdır. Seccade işlemeleri oldukça zor ve zahmetli olsa da çeyizlerin ve dönemin vazgeçilmezlerindendir.

Evet işlemeli seccade örnekleri ile ilgili bu kadar bilgi verdikten sonra galerimizdeki örneklerimizide bir inceleyelim

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git