Boncuklu kolay havlu kenarı modeli nasıl yapılır?

Kolay bir şekilde yapılan havlu kenarı motifleri hanımlar tarafından her zaman tercih edilir. Kenar motiflerinin ne kadar süslü ve dikkat çekici olduğu da önemli. Artık iğne oyası ile yapılan havlu kenar motifleri, muhteviyatında yeni nesil çalışmalar barındırıyor. Düz işleyip bırakılmadan, bir kaç aksesuar kullanıp işlenmesi göze güzel gelirken, çeyizleri de şenlendiriyor. Havlunun kullanım şekli ve pozisyonu da kenar oyaları için elbette önemli. Hem üzerinde, hem kenarında çeşitli motifler barındıran havluları, mutfakta, banyoda veya evin herhangi bir kenarında kullanmaya kalktığınızda biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü çok fazla detayda işlenmiş çalışmalar kullanımı kısıtlayabiliyor.

Eski zamanlarda, yani bundan 20-30 yıl önce, ülkemizdeki çeyiz anlayışı çok farklıydı. Yani çok fazla bölgede çeyizler kurulur, gezilir, götürülür ve getirilirdi. Biraz araştırdığınızda ve gözlemlediğinizde, bu durumun yavaş yavaş azalmaya başladığını görebilirsiniz. Güncel fabrikasyon çalışmaların her yanımızı kuşattığı zamanımızda, yine kültürümüzü devam ettirip, el işleri sanatını yaşatmaya çalışanlara saygımız çok büyük. Farklı ve değişik kenar iğne oyası havlular da aynen bu şekilde işlenmeye devam ediyor.

Kenar oyaları havlu motifleri için değişik modeller yapmak çok zevkli

Yaptığınız motifin nasıl bir yere gideceği sizin elinizde. Örneğin; birazdan inceleyip belki de işlemeye başlayacağınız modelde de olduğu gibi, farklı aksesuarlar kullanabilir ve çok güzel işler ortaya çıkartabilirsiniz. Biz de biliyoruz ki bu gibi zor motifleri işlemek epey zaman ve emek istiyor. Fakat güzel bir iş ve çalışma istiyorsanız, biraz emek ve zaman harcamak gerekiyor. Bu size de çok farklı tecrübeler kazandırabilir.

Yeni modelleri kolay havlu kenarı nasıl yapılır açıklamalı anlatım

Havlular için kenar motifleri açıklamalı ve anlatımlı olduğunda kolay bir hale geliyor. Özellikle yazılı olarak ne yapacağınızı okumanız, modeli hangi işlemlerden geçirerek daha iyi yapabileceğinizi anlamanız, sizin için oldukça faydalı olabilir. Çoğu fotoğraflı anlatımlarda da bu çok güzel bir şekilde veriliyor. 1yumak’taki yeni iğne oyaları kategorisinde bu gibi fotoğraflı modellere ulaşabilirsiniz. Gelelim bu güzel ve kolay havlu kenarı modeli yapılışına;

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra elinize çok harika bir motif alacaksınız. Bu güzel motifi sıralı bir şekilde örmeniz gerekiyor. Dikkat ettiyseniz eğer, modelde kullanılan renkler çok soft ve açık. Bu gibi ip renkleri gerçekten çok ağır duruyor. Fakat sitemizde çok daha renkli çalışmalar da var. İğne oyası havlu kenarı nasıl yapılır makalemizde, renkli ve bir o kadar güzel bir çiçek motifinin açıklamalı olarak nasıl yapıldığını inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git