Çengelli İğne İle İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere yapımı çok farklı olan bir iğne oyası modelinden bahsetmek istiyorum. Çengelli iğne ile iğne oyası modeli nasıl yapılır bunu aktaracağım. Okuyucularımızdan gelen istekler doğrultusunda ve benim araştırmalarım sonrasında yeni modelleri sürekli sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Web sitemizi takip ettiğiniz sürece birbirinden farklı ve güzel örnekler ile karşılaşacaksınız. Eğer siz de kendi modellerinizi bizimle paylaşmak isterseniz çok mutlu olurum. Bu sayede paylaşmanın mutluluğunu karşılıklı olarak yaşarız.

İğne oyası modeli olmasına rağmen ara yerlerde tığ da kullanacağız. Modele başlarken ihtiyacınız olan malzemelerden biri 21 ya da 22 numaralı tığ olacaktır. İşlemeyi yapmak istediğiniz kumaşı aldıktan sonra üç renk ipiniz olması gerekiyor. Bu tercihe göre arttırılabilir ya da azaltılabilir. Ama üç renk her zaman en ideal olanıdır. Hem yazmanızla hem de diğer renkler ile uyumlu üç rengi aldıktan sonra işlemeye başlayabilirsiniz.

Çengelli iğneyi ise küçük bir işlemden geçirmeniz gerekir. Çengelli iğnenin kilit kısmı kesilmiş olması gerekiyor. Bunu nasıl yapacağını düşünen hanımlar olabilir. Bir kerpeten yardımı ile rahat bir şekilde çengelli iğneyi kilit kısmından ayırabilirsiniz. Eğer bu işlemi yapmazsanız oya modelini düzgün bir şekilde işleyemezsiniz.

çengelli iğne ile iğne oyası modeli yapımı detaylı anlatım

Hem Tığ Hem İğne Kullanılan Bir Oya Modeli

Daha önce hem tığ hem iğne kullanılan bir oya modeli görmemiş olabilirsiniz. İlk etapta  iğne ile zürafa yapmamız gerekiyor. Bu zürafaları eksilterek dağ modeli oluşturacağız. Her dağ arasında altı adet zürafa olması gerekiyor. Fakat bu sayıyı isteğinize göre düşürebilirsiniz. Modelde herhangi bir değişiklik ya bozulma olmayacaktır. Ardından tığ ile işleme etabına geçiyoruz. Bu sırada kalan iki ipin uçlarını birbirine bağlamanız gerekiyor.

Bu modeller için bir açık bir de koyu renkte ipler seçerseniz daha iyi olacaktır. Eğer iki koyu renk seçerseniz modelin kapandığını görmüş olacaksınız. İki açık renk seçerseniz de motifler arasındaki geçişler ve detaylar belli olmaz. Ama tavsiyelerime uyup bir açık bir de koyu renk kullanırsanız iç açıcı bir görüntü elde etmiş olursunuz. Bu sayede model bakanlarda boğucu etki yaratmaz.

Bazen yaptığınız oya modellerinin döndüğünü, büzüştüğünü görebilirsiniz. Bu normal bir durumdur. Eğer ütülerseniz ya da işlemeye başlamadan önce ipi germe işleminden geçirirseniz böyle03 sorunlarla karşılaşmamış olursunuz.

Çengelli İğne İle İğne Oyası Modeli Yapılışı

Çengelli iğne ile iğne oyası modeli yapılışı son derece basittir. Çengelli iğne gibi benzer aparatlar kullanarak bir çok model elde edebilirsiniz. Havlu kenarlarında ya da yazmalar için bu modeli kullanabilirsiniz.

Oyaları yaptıktan sonra kumaşları makinede yıkarsanız bozulma ya da zarar görme gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle elde yıkamak daha sağlıklı olacaktır. Şimdiden modeli deneyecek olan tüm hanımlara kolay gelsin.

İğne Oyaları & Dantel Örnekleri’ne bizimle bu anlatımı paylaştığı için teşekkür ederiz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git