Çeyizler İçin Ağır Havlu Kenarı Örnekleri

Anadolu’nun en eski adetlerinden biridir çeyiz düzmek. Genç kızlar annelerinden örgü örmeyi küçük yaşlarda öğrenirler ve kendi el emeklerimin olduğu çeyizleri hazırlarlardı eskiden. Günümüzde pek çok ürünün hazırı çıkması nedeni ile el emeklerine olan düşkünlük biraz azalmış olsa da hala kıymetli bir yeri vardır denilebilmektedir.

Genç kızların çeyizlerinde ağır iğne oyalı havlu kenarları, lifler, kanaviçeler yer almaktadır. El emeği ile özenle örülen bu örgüler oldukça kıymetlidir. Bu örgülerin çeyizleri süsleyecek olması çok daha keyifli bir şekilde örülmesini sağlamaktadır aynı zamanda.

Hazır havlular günlük olarak kullanılsa da çeyizler için özenle örülen havlu kenarı örnekleri en özel misafirler için sandıktan çıkmaktadır. Bu nedenle çeyizler için yapılan havlu kenarları önemli bir yere sahiptir. Gelen misafire değerli olduğunu hissettiren bu örgülerin her genç kızın çeyizinde bulunması önemlidir.

Ağır Havlu Kenarı Örnekleri Nasıl Yapılır?

Havlu kenarı modelleri birbirinden farklı olduğundan dolayı genellikle yeni örgü örecek kişiler için kolay modeller önerilmektedir. Bu kolay modellerden biri de halkalı havlu kenarıdır. Büyük halkalar satın alınarak bu halkaların için istenilen renkteki bir ip ile örülmeye başlanılmaktadır. Genellikle havlu kenarları yapılırken havlunun desen renkleri tercih edilmektedir.

Halkalı havlu kenarı için öncelikle halkaların için sık iğne ile tek tek doldurulur. Ağır modeller için simli ip kullanabilirsiniz. Genellikle ağır havlu modelleri daha çok zahmetli ve iğne oyalarının hâkim olduğu modellerden oluşmaktadır.

26 Adet Ağır İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri

Havlu kenarı için halkalı modelleri daha ağır bir hale getirmek istiyorsanız havlunun üzerini kurdele nakışı ile işleyebilirsiniz. Halkalı havlu kenarı ile çiçek motifi oluşturabilirsiniz. Halkalar istenilen renklerde doldurulur. Ortadaki halka farklı bir renk seçilmelidir. Örneğin ortası beyaz kenarları mor halkalar tercih edilebilir. Halkalar tek tek doldurulduktan sonra beyaz ipli halka ortaya alını. Beyaz halkanın etrafına 6 adet mor ipli halkalar eklenerek çiçek motifi oluşturulur. Çiçekler arasında geçişler sıra-sıra birleştirilen yeşil ipli halkalar ile yapılır.Sizler için derlediğimiz iğne oyası ile yapılmış havlu kenarı örneklerini beğeneceğinizi düşünüyorum.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git