Çeyizler İçin Hazırlanmış Sabun Bezi ( Lif ) Modelleri

Çeyizlerin vazgeçilmez aksesuarlarından biri de sabun bezleridir. Pek çok farklı modelde yapılabilen sabun bezi modelleri arasında en çok tercih edilen modeller arasında çiçekli modeller yer almaktadır. Farklı modellerde ve renklerde liflerle sizlerde çeyizlerinizi süsleyebilirsiniz. Sabun bezi yapımı kolay örgü modelleri arasında yer aldığından dolayı pek çok kişi örgü örmeye sabun bezi motifleri ile başlamaktadır. Bu nedenle sabun bezleri geçmişten günümüze dek süregelmeyi başarabilmiştir. Çeyizler için önemli el emekleri arasında yer alan sabun bezi motifleri ile dilediğiniz motifi örebilirsiniz.

En çok tercih edilen sabun bezi modelleri çeyizlerin vazgeçilmez el emekleri arasında yer alan sabun bezleri arasında pek çok farklı model mevcuttur. Genellikle son dönemlerde en çok tercih edilen sabun bezi modelleri arasında çiçek motifli desenlerin yer almaktadır. Çiçek desenli modeller ile aynı zamanda takım oluşturulabildiğinden dolayı yuvarlak, kare, üçgen gibi sabun bezi modelleri kolayca yapabilmeniz de mümkündür.

Çiçekli Sabun Bezi (Lif Modeli )Takımı Nasıl Yapılır ?

Çiçekli sabun bezlerinde önemli noktalardan biri çiçek motifinin yapılmasıdır. Çiçek motifleri ayrı olarak yapılır ve oluşturulan sabun bezi modelinin zemin kısmına orantılı olarak dikilir. Çiçekli sabun bezlerinde genellikle zemin beyaz olarak seçilmektedir. Yeşil yapraklarda açık renk yeşil tercih edilmesi modelin daha gösterişli olmasını sağlamaktadır.

Çiçekli sabun bezlerinde pembe, sarı ya da turkuaz renklerini tercih edebilirsiniz. Öncelikle sabun bezi modelinde zemin kısmını oluşturmanız gerekmektedir. İkişer adet dolgular yapılarak yıldızlı model de denilen düz bir lif örülür. Lifi örerken yaprakların orantısı ayarlanır ve bu kısımlar yeşil renkler ile örülür. Zemin kısmı oluşturulduktan sonra çiçek motifleri tek tek işlenir ve yaprak uçlarına dikilir.

Çiçek motifi için öncelikle bir gizli halka yapılır. Bu halkanın içerisinde 12 adet ikili tırabzan örülür. İkinci sıraya geçildiğinde ilk tırabzana 5 adet fıstık yapılır, fıstık kapatılmadan yanındaki tırabzana da aynı şekilde 5 fıstık daha yapılır ve hepsi bir defada toplanır. Bu şekilde çiçeklerin yaprakları oluşturularak toplamda 6 yaprak elde edilerek bir çiçek görünümüne kavuşturulur.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git