Çiçekli İğne Oyası İle Farklı Bir Lale Oyası Yapımı

Tüm hanımlar el işi modelleri ile yakından ilgilenmekten, her gün yeni bir model denemekten keyif aldığı gibi iğne oyasını da yapmak büyük bir rahatlama hissi veriyor. Özellikle bütün gün yorulduktan sonra, ev işlerini bitirince farklı bir iş ile meşgul olmak ve yeni ürünler çıkarmak çok mutlu edici bir şeydir. Ben de bu şekilde hissettiğim için bildikleriniz arasına bir yeni model daha eklemek istedim. Çiçekli iğne oyalarını hepimiz biliyoruz. Bu model benzeri yüzlerce örnek çıkarılmıştır. Ama bu sefer farklı bir lale oyası modeli deneyeceğiz.

Tığ ile yapılan oyalar da çok meşhurdur. Ama iğne oyasının ince dokuması, harika görüntüsü hiçbir yerde yoktur. Tabi diğerlerinden daha yorucu ve uğraştırıcı bir iştir. Zaten özel ve değerli olmasının nedeni de budur. Her el işinin mutlaka kendine ait zor bir yanı vardır. İğne oyasının zorluğu da dikkatli davranmanız gerektiğidir. Odaklanarak çalışmanız ve deseni tam olarak çıkarmanız her zaman olumlu sonuç verecektir.

Bilindik modelleri yapmak artık biraz sıkıcı bir hal aldı. Her gün aynı işlemeyi tekrar etmek iğne oyasından da soğumamıza neden olabilir. Bu yüzden mutlaka yeni modeller öğrenmekte fayda var. Böylece ufkunuz açılır ve yeteneklerinizin sınırını öğrenmiş olursunuz.

çiçekli iğne oyaları farklı bir lale modeli yapımı videolu anlatım

İğne Oyası İle Lale Çiçeği Oyalama Nasıl Yapılır ?

Çiçekler denince aklımıza her türlü renk gelir. Ama genellemeden kurtulup türlerine baktığımızda bazı renkler ile özdeşleşmiş olduğunu görürüz. Özellikle lale çiçeği genelde kırmızı ve sarı olur. Ama beyaz, mor, mavi gibi renkler ile de karşımıza çıkabilir. Bu nedenle işlememizde kullanacağımız ipin rengi her şekilde olabilir. Ne de olsa orijinalde her renge sahiptir.

İşleyeceğiniz malzemeyi de doğru seçmeniz gerekir. Mesela bu modeli bir havlu kenarına işleyecekseniz yumuşak ve dayanıklı bir havlu almaya özen gösterin. Havlular daima herkesin görebileceği yerlerdedir ve sürekli kullanım yüzünden kolay bir şekilde yıpranabilir. Emeğinizin kısa sürede çöpe gitmesini istemiyorsanız malzeme seçimlerinde özenli davranmalısınız.

Yapacağınız iğne oyası ile lale çiçeği bittiğinde çok büyük boyutlarda bir şeklin çıkmadığını göreceksiniz. Böylece sade bir görüntü olacak. Ben bu gibi modelleri genelde başörtüsü ve yazma kenarlarına işliyorum. Diğerlerine göre çok daha uyumlu bir görüntü oluşmasını sağlıyor.

Çiçekli İğne Oyaları İçerisinde Farklı Bir Oya Örneği Lale Yapılışı ( Videolu Anlatım)

Bir fikir vermek gerekirse başörtüsünü açık bir renk kullanın. Beyaz üzerine yapacağınız renkli çiçekler hem içinizi açar hem de herkes tarafından beğenilir. Böylece siz de daha iyi hissetmiş olursunuz. Eğer işleyeceğiniz şey koyu renkte olursa modeli kapatabilir.

Her zaman sizi bayan renklerden uzak durmanızda fayda vardır. Kısa sürede sıkılmanızı önler. Ayrıca yoğun renkler göz sağlığınız için de uygun değildir. Onlara baktığınıza gözünüzde ağrı bile hissedebilirsiniz. Tüm hanımların bu tavsiyelere uyduğunu düşünüyorum. Eğer eklemek istedikleriniz olursa yorum atabilirsiniz.

İğne Oyası Yapım Aşaması ve Videoları’na bizimle bu anlatımı paylaştığı için teşekkür ederiz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git