Çin İğnesi Veya Çin Nakışı Nedir? Nasıl Yapılır?

Çin iğnesi, her türlü kumaş üzerine işlenebilen bir örnek türüdür. Son dönemin modası olarak özellikle kot pantolonların ve gömleklerin üzerinde sıkça rastlamaktayız. Çin iğnesi veya çin nakışı desenleri genellikle çiçek deseni gibi desenlerdir.

Peki çin iğnesi veya diğer bir ismi ile çin nakışı nasıl yapılır ? Çin iğnesi, kültürümüzdeki kanaviçe ile benzerlik göstermektedir. Tek farkı, kanaviçede astar kullanılırken, Çin iğnesi direkt olarak kumaş üzerine işlenebilmektedir. Modeli kumaş üzerine çizerek işleyebileceğiniz gibi, direkt olarak aklınızda tasarlayarak da işlemeye başlayabilirsiniz. Bir iğne ve renkli ipliklerle siz de Çin iğnesi yapmaya başlayabilirsiniz.

Çin iğnesi yapılışı için ilk önce bir kalıp oluşturulur, buna diğer adı ile dış çizgi de diyebiliriz. Ardından bu oluşturulan dış çizginin içi, iğne darbeleri ile doldurulur. Bu sayede belirlenen kalıbın içi iğne ile doldurulmuş olur. Tüm kalıpları aynı anda oluşturmak yerine, parça parça da yapılabilir. Örneğin bir çiçek yapacaksanız ve yapraklarını farklı renklerde oluşturacaksanız, başta bir yaprağın kalıbını çıkararak içini doldurabilir, ardından yanına farklı bir renk ile diğer yaprağın kalıbını çıkarabilirsiniz. Elbette renkleri değiştirerek başlangıçta kalıpları aynı anda da çıkabilirsiniz.

Çin İğnesi ( Çin Nakışı) ‘nda Hangi Tarz Desenler Kullanılmalıdır ?

Çin iğnesinde yaratıcılığınızı kullanarak harikalar başarabilirsiniz. İlgili videoları internette izler iseniz, genellikle çiçek desenlerinin kullanıldığını görürsünüz ve fakat buna bağlı kalmak zorunda elbette değilsiniz. Farklı desenleri Çin iğnesi üzerinde deneyerek daha önce hiç yapılmamış kendinizi özel deseni oluşturabilirsiniz. Farklı desenler kullanırken, hangi kumaşın üzerine Çin iğnesi dokuduğunuza da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çin İğnesi Teknikleri Videolu Anlatım

Çin iğnesinde kanaviçede olduğu gibi kısıtlı olmadığınız için, boncuklar ve pullar kullanmaktan çekinmeyin. Boncuk kullanırken dikkat etmeniz gereken şey, modele uygun renk seçmek ve elbette modele uygun boyut tercih etmektir. Çin iğnesi yapımını öğrenmek için çin iğnesi yapımını, malzemeleri elde ettikten sonra internette yer alan videoları izleyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Bu bağlamda kaliteli bir anlatım yapan video bulmak önem arz etmektedir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git