Çocuğunuzun İletişim Kurma Düzeyi Ne Seviyede?

Ebeveynler açısından en sıkıntılı durumlardan biride çocuklarımızı yetiştirirken onların kişisel gelişimi konusunda nasıl davranmamız gerektiğidir. Çünkü ebeveynlerin göz ardı ettiği bir durumdur çocukların kendi özgür iradelerinin olduğu. Anne ve baba kendi istekleri ve kendi yaşantılarında yapamadıklarını çocuklarına empoze etmek en büyük yanlışlarıdır.
Çocuklarımızı yetiştirirken kuralları anne baba koyduğu için tek taraflı bir disiplin anlayışı oluşur. Çocuğun duyguları sorulmaksızın yaptığı yanlışlar ceza ile karşılık gördüğünden çocuklar artık her yaptığı davranışı ebeveynleri tarafından acaba doğrumu değil mi düşüncesine sürükler. Bu gibi durumlarda çocukların kendi içlerine kapanmalarını sağlar. Böyle büyüyen çocuklar bir müddet sonra kimse ile iletişime geçemez hale gelir. Çünkü her hareketinde acaba mı sorusu onu içine kapanmaya ve dışarıdan kendini soyutlamaya iter.

Çocuklarda oluşan yaptıkları her şeyi ebeveynleri için yaptığı düşüncesi bir müddet sonra çocuğu mutsuz ve isteksiz bir birey haline getirir. Çocuklarımızı dinlememiz ve onların bizden istediklerine kesin hayır cevapları vermek yerine daha yumuşak kelimelerle cevap vermek çocuk ve anne baba arasında ilişkiyi kuvvetlendirmek için bir başlangıç olacaktır.
Anne ve babaların unutmaması gereken ve çocuk gelişiminde de önemli yeri olan çocuklarımızın özgür bireyler olduklarını unutmamaktır. Eğer onlara söz hakkı vermeden kendi isteklerimizi yapmaları konusunda baskıcı tavırlar sergilersek ileri ki yaşlarda çocuklarımız içe kapanık, kavgacı, arkadaş edinemeyen ve kendi güvensiz bireyler olarak yetişmesini sağlarız.

Çocuklarımızı yetiştirirken sürekli onların kusurlarını ortaya çıkarıp iyi davranışlarını görmezden gelirsek sadece evde değil dışarıdaki yaşamlarında da daha fazla hata yapan bireyler yetiştiririz. Yoğun stres altında her davranışını tartmak zorunda kalan çocuklar daha fazla hata yaparlar. Böyle durumlar iyi bireyler yetiştirmek yerine mutsuz ve kavgacı bireyler olarak karşımıza çıkar.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git