Çocuklarda Öfkeyi Nasıl Kontrol Edebiliriz

Çocuklar kendilerini ifade edemediklerinden öfkelenirler. Bu öfke kendine zarar vermeye kadar gidebilir. Bu durumda ebeveynler ne yapacakları konusunda çözümsüz kalırlar. Çocuklar için hayır sevilmeyen bir cevaptır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda anne ve babada aynı şekilde çocuğa öfkeli ve kızgın davranmamalıdır. Bu çözüm yerine daha fazla kargaşayı da beraberinde getirir. İstedikleri şey olmadığında yada kendilerini ifade edemedikleri zamanlarda çocuklar öfke krizine girerler. Böyle durumda ebeveynleri tarafından yönlendirmeye çalışılan çocuklar daha fazla zıtlaşırlar ve kriz daha da büyür. Kriz anında sakin olmaya çalışmalısınız.

Kriz atlatıldıktan sonra çocukla konuşmaya çalışmalısınız. Çocuğa yaptıklarından dolayı cezalandırma yöntemi uygularsanız çocuğunuzun öfkesini daha da artırırsınız. Böyle çoğu durumda istediğini yaparak çözüm bulduk sanılır. Fakat yanıltıcı bir çözümdür. Bu durum çocuğun öfke ve istediği her şeyin olması arasında bağ kurmasını ve doğru davranışın bu olduğu hissine kapılmasını sağlamaktadır. Yapmasını istediğiniz davranışları söylerken cümlenin ucunu açık bırakmayın.

Örneğin; uyumak istermisin yerine şimdi uyuma zamanı demek daha faydalı olacaktır. Öfke kontrolü çözülemeyen çocukların büyükken psikiyatrik sorunlarının da arttığı gözlemlenmektedir. Bu durumda danışmanlık hizmeti alınmasını öneririz.
Öfke kontrolü iki şekilde olmaktadır. Birincisi acaba genetik bir sorundan kaynaklımı çabuk öfkelenen başka biri var mı ailemde diye düşünür. Diğeri ise anne ve babanın yanlış tutumundan mı kaynaklıdır. Öfkelendiğinde çocuk zarar verici davranışlarda bulunuyorsa kendine ve etrafa zar veriyorsa öfke kontrolünden bahsedilir. Bu tür durumlarda öfke kontrolünü sağlamak için kum torbası yada hacı yatmaz alınarak öfkesini buraya yöneltmesi sağlanabilir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git