Dağ Gülü Tığ Oyası Modeli Nasıl Oyalanır ?

Merhaba arkadaşlar. Sürekli aynı örnekleri deneyen, artık farklı ve gösterişli modeller de yapmak isteyen arkadaşlarım için iğne oyası dağ gülü modelinden bahsedeceğim. İster çeyiz hazırlıklarında, ister gün içerisinde kullandığınız eşyaların üzerlerinde son derece şık duracak bu model içinizi açacaktır. Özellikle açık renkli bir kumaş kenarına bir ton koyu renkli ipler ile yapılan işlemeler herkes tarafından bağenilecektir. Eğer yakınlarınızdan biri için iğne oyası yapacaksanız bu modelden yararlanmanızı tavsiye ederim.

Tüm gün boyunca evde sıkılan, başka işler ile ilgilenmek isteyen hanımlar için iğne oyası bir numaralı hobidir. Kimileri evde örgü örerek de vakit geçirebilir. Fakat daha ihtişamlı işlemeler yapmak için oyalardan yardım alınması gerekmektedir. Türk kültürü ile özdeşleşmiş bir şey olan iğne oyası günümüze kadar gelebildiyse sürekli işlemeler yapan hanımlar sayesindedir. Geleneklerimizi ve kültürümüzü yaşatmak için sürekli parçalarını gün yüzüne çıkarmalıyız.

İğne oyasının bu kültürel yapısı zaman içerisinde değişkenlik göstermiştir. Her el işinde olduğu gibi oya modelleri de sürekli yenilenmiştir. Kolay yapılan oya modellerinin yanı sıra zor modeller de bulunmaktadır. Sizler de elinizin alışkanlığına göre herhangi bir tanesini seçip hemen yapmaya başlayabilirsiniz.

iğne oyası dağ gülü modeli yapımı videolu anlatım

Dağ Gülü Modeli Oyası Hakkında Detaylar

Geçmişten beri hanımlar bu konuda herhangi bir eğitim almasa bile zamanla harika işler ortaya çıkarabiliyor. İnce işçilik gerektiren iğne oyasının aynı zamanda yapan kişi tarafından daha özenli bir şekilde uygulanması çok önemlidir. Özverili bir çalışma sonucu çıkan ürünler çok değerli bir hal alacaktır. Bu nedenle eğer iğne oyasına yeni başladıysanız ya da başlayacaksanız bu işin başının sabır olduğunu unutmamalısınız.

Zor bir işleme şekli olduğu için ilk başlarda sıkılabilir, oyadan soğuyabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için ise aralıklı şekilde çalışmanız doğru olacaktır. Eğer mola vermeden bir örneği bitirmeye çalışırsanız oya sizi kısa sürede boğabilir. Oyayı sevmek, işlemeler sırasında dikkatli davranmak ve bu işten keyif almak önemlidir.

Dağ gülü modeli için iğne oyası da tam olarak keyif alacağınız bir modeldir. Yapılışı sırasında çok zorlanacağınızı düşünmüyorum. Eğer anlamadığınız yerler olursa ya da danışmak istediğiniz konular varsa bana fikirlerinizi ve sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz.

İğne Oyası Dağ Gülü Modelinin Yapılışı Türkçe Eğitim Videolu

Keyif almadığınız hiçbir işlemeyi yapmayın. Eğer çok beğendiyseniz kendinizi zorlamamak şartıyla sadece küçük bir örnek çıkarabilirsiniz. Ama yapılışını sevmediğiniz bir model yüzünden diğer tüm işlemelere sırt çevirebilirsiniz. Bu nedenle ilk önce modelin nasıl yapıldığını görmenizde fayda vardır.

Ben de bu sebeple iğne oyası dağ gülü modeli yapılışının video anlatımını sizlerle paylaştım. İlk önce nasıl yapıldığını izleyebilir sonrasında beğenirseniz siz de deneyebilirsiniz. Şimdiden tüm hanımlara kolay gelsin. İşlemelerinizi iyi günlerde kullanmanız dileği ile.

İğne Oyası Yapım Aşaması ve Videoları’na bu anlatımı bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz.

 

 

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git