Dağ Sümbülü Türkçe Anlatımlı İğne Oyası Modeli

Merhaba hanımlar. Türk danteli olarak bilinen iğne oyaları özellikle geçmiş zamanlarda Anadolu’da yaygın bir şekilde kullanılmıştır. El emeği göz nuru olarak nitelendirilen işlemeler tam olarak tanımına uymaktadır. Tüm hanımların yaparken zevk aldığı, her işlemede ayrı bir şey öğrendiği iğne oyaları çok eski zamanlardan günümüze gelmiştir. Hala dünyanın belli yerlerinde yapılsa da en çok Türkiye’de uygulanmaktadır. Bu da Türk kadınının kültürüne sahip çıktığının bir göstergesidir.

Normalde ipek iplik kullanılarak yapılması gerekirken günümüzde değişikliklere uğramış ne naylon iplik ile yapılmaya başlamıştır. Bu kadar güzel görünen oya modellerinin bir çok tekniği bulunmaktadır. En önemlisi ince elenip sık dokunulmasıdır. Çok ince işçiliklere sahip olan iğne oyası aslında bir mucizeden ibarettir. Herkes bir iğne ve iplik ile, o iğneyi doğru şekilde kullanarak harika işçilikler çıkarabileceği gibi, bu işten ciddi bir kazanç da sağlayabilir.

Eski zamanlarda kadınlar bu işi bir ticaret olarak görüyorlardı. Şimdi ise zanaat kısmı biraz bastırıldı ve sadece bir sanat aktivitesi haline geldi. Bu denli muazzam işlemelerin hayatımızda olması son derece güzel bir şey. Gittiğiniz her yerde iğne oyası modelleri ile karşılaşıyor ve yapmak istiyorsanız iğne oyası dağ sümbülü modelini de mutlaka deneyeceksiniz.

iğne oyası dağ sümbülü yapımı detaylı anlatım

Tığ İle Dağ Sümbülü Nasıl Oyalanır ?

Milli değerlerimizin bu güne kadar korunması iğne oyasının da kaybolmasını önlemiştir. Özellikle ev hanımları işlemeleri yapsa da çalışan kadınlar da zaman zaman oya işi ile ilgilenir. Diğer el işlerinden daha zahmetli olduğu için fazla vakit harcamanız gerekebilir. Ama model bitiminde karşılaştığınız manzaranın tüm zahmetlere değer olduğunu görürsünüz. Bu nedenle iğne oyası yapan kadınlar sonucu düşünerek sıkılmanın önüne geçer.

Dağ sümbülü modeli için iğne oyası yaparken ipin pürüzsüz olmasına dikkat edilmeli. Aynı zamanda model yukarıya doğru uzanan ilmeklerden oluştuğu için hepsinin aynı boyda olması gerekir. Eğer biri çok büyük biri çok küçük olursa model düzgün olmayacaktır.

Orantısız ürünler her zaman daha kötü bir görünüm verir. Bu nedenle el ayarınızı oya işlemesine başlamadan önce belirlemenizde fayda vardır. Eğer tüm ilmekler sıkı ve aynı boyda olursa yaptığınız iğne oyası harika olacaktır.

Dağ Sümbülü Tığ Oyası Örneklerinin Çıkarılması

Oya yaparken ters taraftan başlamanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Yani işlenen taraf oyanın tersi olacaktır. Bu konuda dikkat etmenizde fayda vardır. Oyayı korumak amacı ile yapacağınız kolalama işlemi de çok önemlidir. Eğer bunu yapmazsanız ürün kısa sürede kirlenecektir.

İğne oyası dağ sümbülü modeli yapılışını direktiflere uyarak ve kuralları unutmayarak kısa sürede yapmanız mümkündür. Eğer daha önce bu modeli yaptıysanız da web sitemiz üzerinden başka örneklere ulaşabilirsiniz. Güzel oyalar işlemeniz ve sağlıkla kalmanız dileği ile.

İğne Oyası Yapım Aşaması ve Videoları’na bu anlatımı bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git