Değişik Tığ Oyası Yapımı

Günümüzde hemen hemen her yerde çeşitli oya örnekleri ve danteller ile karşılaşıyoruz. Tığ oyasının geçmişi uzun zaman öncesine dayanıyor. Tığ ile yapılan ince işçilikler her dönem gözde olmaya devam edecek. Ama ilk yapılmaya başlandığı zamanlar daha derin anlamlar taşıyordu. Eski zamanlarda insanlar içlerinde bulundukları ruh hallerini ve hayal güçlerini birleştirerek oya örnekleri çıkarıyordu. Tığ oyası yapımını hep birlikte öğrenelim.

Oyaların sadece kadınlar tarafından kullanıldığı bir dönemde yaşıyoruz. Ama eskiden erkekler de oya işlemelerini kullanırmış. Özellikle kendilerine eşleri tarafından yapılan yemenilere işlenen oyaları çok sık kullanırlardı. Onlar için çok değerli olan el işçiliği her genç kızın çeyizinde mutlaka yer alırdı. Şimdilerde bu modellerden çok kalmasa da bizim için hala çok değerliler. Ayrıca diğer oya örneklerini de sitemizden bulabilirsiniz.

Oyalar çok çeşit olmakla birlikte yapması da zahmetli ama bir o kadar zevklidir. Eğer örgü, dantel ve oyalar ile ilgili bir öneriniz olursa bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz. Sizin söyledikleriniz bizim için değerlidir ve mutlaka dikkate alınacaktır. Şimdiden düşüncelerinizi bize aktardığınız için teşekkür ederiz.

Tığ Oyası Örgü Yapımı Resimli Anlatım

Tığ Oyası Yaparken Önemli Detaylar

Oyanın kullanım alanları çok fazladır. Aynı zamanda iğne, tığ, firkete, mekik oyaları, Bursa, Selanik oyaları, yaprak, gül, sümbül, biber oyaları, oğlan perçemi, komşu çatlatan, çarkıfelek gibi bir çok çeşidir vardır. Biz ise bu makalemizde sizlere tığ oyasının nasıl yapıldığını göstermek istedik. Özellikle ince iğne ve tığ kullanacak olmamız kimilerini zorlayabilir. Ama eliniz alıştıktan sonra bu modeli de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Her oyanın kendine göre ayrı bir güzelliği vardır. Tığ oyası ise işlediğiniz eşyanın daha da güzel görünmesini sağlayacaktır. Özellikle baş örtünüze yaptığınız tığ oyası çok şık ve hoş duracaktır. Aynı zamanda kumaş peçete kenarlarını da tığ oyası öğrenmişken boş bırakmak olmaz. İşleyebileceğiniz bir başka yer ise masa örtülerinizin kenarları olabilir. Böylece misafiriniz geldiğinde masanıza serdiğiniz örtü sizi onların gözünde çok yetenekli yapacaktır.

Tığ oyası için genelde koyu renkler tercih edilir. Çünkü kullanacağımız peçete, baş örtüsü ve ya masa örtüsü hep açık renkte olur. Açık renk örtülerin çevresini de koyu bir renk ile işlediğinizde dışarıdan satın alınış örtülerden çok farklı gözükecektir. Hem de sizin yapmış olduğunuz bir işleme olacağı için kendinizle gurur duyacaksınız.

Videolu Anlatım Şeklinde Tığ Oyası Yapılışı

Tığ oyası yapılışı aşağıda paylaşmış olduğumuz videomuzda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Ören Hanım’ın hazırladığı bu videonun hepinizin işine yaramasını umuyoruz. Sizler de evde kullandığınız ya da kullanmadığınız kumaşların etrafını tığ oyası yapabilirsiniz.

Ayrıca tığ oyası yaptığınız bir baş örtüsü ya da masa örtüsünü de sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Böylece başka hiçbir yerde eşi benzeri olmayan bir hediye vermiş olursunuz. Bu sayede yakınlarınız onları ne kadar sevdiğinizi anlar ve sizleri kucaklar.

Ören Hanım’a tığ oyası yapılışını detaylı bir şekilde anlattığı için teşekkür ederiz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git