Değişik ve çok renkli tığ oyaları modelleri

Kenar motifler genel olarak iğne ile yapılıyor. Daha ince işçilik, daha özenilen bir çalışma olan kenar oyaları aslında alternatif yöntemlerle de yapılabiliyor. Bunları işlemek için kenar motifleri için farklı tığ oyaları modelleri arasından bir seçim yapmanız gerek. İğne ile yapılan her model tığ ile de oyalanıp yapılabilir aslında. Fakat aynı sonucu verir mi o bir muamma. İğnenin ince işçiliği ve detaylardaki başarısı değişik tığ oyaları modelleri işlemek konusunda tığ ile aynı sıraya konulamaz elbette. Ama tığ ile de güzel ve farklı oyalar yapılabilir.

İğne ve tığ ile yapılan kenar oyaları modelleri dikkat ederseniz çiçek ve yaprak şeklinde yapılıyor. Renk renk, desen desen çiçekler, yapraklar ve dallar, bu modellerin en ana iskeletini oluşturuyor. Daha farklı işler de yapılabilir tabii ki. Fakat rengarenk çiçeklerin verdiği o güzel görüntüyü sanırım başka bir şeyde yakalamanız mümkün olmayabilir.

Değişik boyutlarda yapılan tığ oyaları

Her ne kadar tığ oyaları da güzel ve şık görünse de tığ ile yapıldığı için seçilen ipin kalınlığı biraz fark edebiliyor. Bu yüzden tığ oyaları biraz daha kalın ve büyük görüntüye sahipler. İğne oyalarındaki o incelik ve iplerin bir bütünmüş gibi görünmesini tığ oyalarından bekleyemezsiniz. Bu sebeple yapacağınız modeli seçerken dikkatli olmalısınız. Çok detaylı işler işinizi kaba gösterebilir. Şık ve güzel modeller seçmeye çalışın.

Tığ oyaları geçmişten günümüze pek fark yaratmıyor

Çok uğraşılmış ve üzerinde detaylıca düşünülmüş modeller hariç, geçmişten süregelen alışkanlıklar hiç bitmiyor. Genç kızlarımız da büyüklerinden öğrendikleri modelleri devam ettiriyorlar. Ama yavaş yavaş bu zincir kırılmaya başlanıyor sanırım. Bazen çevremizdeki modelleri incelediğimizde farklı ve güzel modeller de görmeye başladık. Klasik bir modeli alıp, üzerine kendi yorumunu da katarak işledikleri tığ oyaları, daha sonra yapılan işlere çok güzel birer referans olabilecek nitelikte.

Farklılık yaratan değişik tığ oyaları modelleri

Bu farklılıkları yansıtan en güzel tığ oyaları için çok güzel örnekler toplamaya çalıştık. Az önce bahsettiğimiz klasik modellerden çok, üzerine bir yorum katılıp farklılık yaratılan, çeşitli seçenekler ortaya çıkartıp da tığ ile işlenen modeller bunlar. İçlerindeki bazı modelleri daha önce görmüş olabilirsiniz. Modelleri tekrar yapmak ve kendi tasarımınızı yaratmak için bu güzel işler size yol gösterecektir. Bir çok modelin formu birbirine çok benziyor. Farklı çalışmalardaki farklı parçaları da ayrı bir çalışma olarak yapmanız mümkün.

1yumak.com tığ oyaları ve iğne oyaları için harika işler paylaşmaya devam ediyor. Farklı hanımların yaptığı çok çeşitli modelleri sizin için sürekli araştırıyoruz. Bu modeller gibi daha önce sizinle paylaştığımız iğne oyaları arasında çiçeklerden farklı bir model olan; iğne oyası ile havlu kenarı kelebek örneği yapılışı konusunu da incelemelisiniz. Hiç yapmadıysanız, iğne oyasına başlamak için güzel bir başlangıç olabilir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git