Dört Yapraklı Örgü Yonca Çiçek Yapılışı

Bu yazımızda sizlerin çok hoşuna gidecek mor renkte kolye olarak yapılmış bir çiçek motifinden bahsedeceğiz.Siz bu çiçek modelini farklı ve güzel örgü modellerinde kullanabilirsiniz.Dört yapraklı çiçek motifi kroşe yapılmasının başka yoludur. Bu yapılacak olan tığ işi yapraklar bir çiçek oluşturacak şekilde birleştirilerek yapılır. Dört yapraklı çiçek isi için gerekli malzemeleri ve bilgileri sizinle paylaşarak nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Gerekli Olan Malzemelerimiz 

Spiral şekilde olan turda tığ Taç… Ch 2 olan.
R1: kancalı olan= 6 STS 2.ch 6 sc olandan,
R2: her sc 2 sc yaklaşık olarak 12 STS olandan,
R3: sc 1 sonraki st 2 sc olan temsilcisi 6 kez = 18 STS olan,
R4-6: Sc 18 olan. İşi yaparken birbirine sarılarak başlanır. STS aynı sayıda yuvarlak satırları yaparken gerekecektir. Sizin için nasıl rahat olacaksa ama ters yüz çalışmak daha rahat olabilmektedir. Bu tığ ile devam etmeniz sizin için daha kolay olacak.
R7: temsilcisini 6 kez yaparak=12 STS olan,
R8: sc 12 olandan,
R9: temsilcisini 6 kez= 6 STS olacak.

Yukarıda verilen örgü kısaltmalarını sizlere daha önce verdiğimiz örgü işaretleri ve anlamları konumuzu inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Tığ İşi 4 Yapraklı Yonca Çiçek Yapımı Detaylı Anlatım

Öncelikle 10 zincir çekilmesi gerekir ve zincirlere batırarak tığ üzerinden ip sarmadan tek seferde olacak şekilde zinciri çekerek örmeniz gerekir. Halka çevresine tek zincirli tırabzanlar örüldükten sonra 12 zincir çekilmesi gerekir. Zincirin ucundan döndüğünüz zaman ilk olarak tığa ip dolamadan tek seferde olacak şekilde zinciri çekmeniz. 2.trabzanda 1 zincirli tırabzan olacak 3.trabzanda 2 zincir tırabzan olacak 4.trabzanda ise 3 zincirli tırabzan olacak şekilde yaparak bu şekilde sırayı tamamlamış oluyoruz.

Halkaya kadar gelindiğinde 10 adet tırabzan örülmüş olacaktır. Yaprağın diğer tarafındaki tırabzanların dolama ve zincir sayısını artırdığınız zaman yaprak şeklini oluşturmuş oluruz. 1.yaprağın yanından tekrardan 12 zincir çekilerek aynı şekilde olacak 2.yaprağı örmüş olacaksınız ve bu şekilde devam ederek dört yaprak yan yana yonca yaprağı misali gibi örmeniz gerekir.

Örgü Dört (4) Yapraklı Yonca Modeli Çiçek Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Paylaştığımız bu değişik yonca çiçek modeli ile harika örgü örnekleri yapabilirsiniz. Dilerseniz bir kolye dilerseniz bir örgünüzün süslemesinde kullanabilirsiniz. Tığ işi örgü çiçek yapımının tarifi fotoğraflı anlatım ve detaylı anlatımlarla yapılmıştır ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Yapacağınız elişi çalışmalarında şimdiden başarılar dileriz.

 

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git