Düğmeden Papatya Modelli İğne Oyası Yapılışı

Merhaba arkadaşlar. El işi ile uğraşan hanımların hepsi yeni deneyimler yaşamak için çalışmalarına devam ediyor. İğne oyası da bunlardan biri. Daha geleneksel bir yönü bulunan oya modellerinin günümüze uyarlanmış şekilleri de var. Eski modellerdense yeni ve modern şekiller de oya olarak işlenebilir. Hatta bir çok farklı malzeme kullanılarak da yapılabilir. Bu farklı malzemelerden biri de düğmedir. Düğmeden iğne oyası papatya modelini öğrenmeniz sonrasında yapacağınız güzel işçiliklerin başlangıcıdır.

Elbet düğme ile yapılan oya modellerini fazlasıyla görmüşsünüzdür. Ama papatya modeline daha önce rastladığınızı düşünmediğim için bu yazıda size bu modelden bahsedeceğim. Yapımı kolay olmasına rağmen biraz uzun sürebiliyor. Düğme etrafında ipi sararken normalden daha fazla zaman harcayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda modelden sıkılma olanağınız yüksektir. Ama bittikten sonra harika bir ürün ortaya çıktığını gördüğünüzde bütün sıkıntınız yok olacaktır.

Düğmeler çeşitlilik gösterebiliyor. Bu modelde ihtiyacınız olan ise dört delikli düğmedir. İpi her delikten defalarca geçirme işlemini yapmanız gerekiyor. Tam olarak düğme etrafı sarılana kadar bu işleme devam edeceksiniz. İpi sararken herhangi bir sayıyı esas almanıza gerek yoktur. İstediğiniz kadar yapabilirsiniz. Tabi ipler üst üste binmemek kaydıyla.

düğmeden çiçek modeli yapımı detaylı anlatım

Düğmeden Papatya Modeli İçin İğne Oyası

Düğmeden papatya modeli için iğne oyası yaparken iki renk ip kullanmanız gerekecektir. Bunlar sarı ve beyaz olursa orijinal papatya görüntüsünden uzaklaşmamış olursunuz. Aynı zamanda model bittikten sonra ortada düğmeden kalan boşluklar olduğunu göreceksiniz. İsteğe bağlı olarak ortasını da boyayabilir ya da hayal gücünüzü kullanarak farklı bir boncuk vb. mazemeler ile doldurabilirsiniz. Böylece ortada kalanın düğme olduğu anlaşılmayacaktır.

İğne konusuna değinecek olursam, çok kalın bir iğne kullanmamaya özen gösterin. Eğer düğmenizin delikleri çok küçükse ve siz ısrarla onu kullanmak istiyorsanız boncuk iğnesi ile işlemenizi yapmanız gerekir. Ayrıca düğmenin boyutuna göre de motifinizin şeklini ayarlayabilirsiniz. Bazı hanımlar standarttan sapmak istemez. Bazılar ise kendinden bir şeyler katarak devam eder. Ellerinizin yaratıcılığına bağlı olarak modeli geliştirebilirsiniz.

Papatya modelini yaptıktan sonra nerede kullanacağını bilmeyen arkadaşlarım var. Bu modeli dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Yazma ve baş örtüsü için biraz ağır gelecek bir model olabilir. Bu nedenle fular ucu ya da kolye yapımlarında kullanabilirsiniz.

Düğmeden İğne Oyası Papatya Modeli Yapılışı

Düğmeden iğne oyası papatya modeli yapılışını bitirdikten sonra uygulamak istediğiniz kumaşın üzerine ekleme işlemini yapmalısınız. Eğer eklemeyi bilmiyorsanız web sitemiz üzerinden konu ile ilgili anlatımlar bulabilirsiniz.

Ayrıca düğmenin ortasında hala deliklerde yer olacağı için kıyafetlerinize de direk olarak dikebilirsiniz. Kumaşlarından uçlarındansa üzerlerine dikilen modeller daha şık görünmekte, ürüne farklı bir hava katmaktadır. Şimdiden bu modeli deneyecek olan hanımlara kolay gelsin diyorum. Sağlık ve sevgi ile kalın.

İğne Oyası Yapım Aşaması ve Videoları’na bizimle bu anlatımı bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git