El İşi Kasnak Modelleri Ve Kasnak Örnekleri

Kasnak, yuvarlak veya kare şeklindeki için boş bir tahtanın içerisine gerilmiş olan iplerin üzerine işleme yapılması ile meydana gelmektedir. Kasnak öğrenmek oldukça basittir. Kasnak işi ile neler yapılabilir derseniz ? El işi kasnak ile yatak örtüleri, bebek odası takımları, peçetelikler, mutfak örtüleri ve çeşitli oyalar yapılabilmektedir.

Kasnak işi yapılışı ile ilgili biraz bilgi vermek gerekirse ; Gerilmiş olan iplerin üzerine iğne yardımı ile motifler işlenir. Böylelikle ortaya bir model çıkmak olur. Kullanılan ipin çeşidine göre kasnağın boyutu ve kalınlığı değişmektedir. Kasnak yapabilmek için ilk önce bir kasnak almak, ardından bir model haritası çıkarmak gerekmektedir. Çeşitli model örnekleri satılmaktadır ve bunun yanında da kendiniz model çizimi yapabilirsiniz.

Çizdiğiniz veya çıkardığınız modele uygun olarak iğneler gerekli ipliklere batırılır ve ilmek ilmek el işi kasnak yapılmış olur. Elişi kasnak modelleri ve kasnak örnekleri için bir sınırı yoktur. Dilediğiniz her modeli kasnak üzerinde işleyebilirsiniz.

Elişi Kasnak Modelleri Ve Kasnak Örnekleri İle Değişik Tasarımlar Nasıl Çıkarılır ?

Kasnak işlerken herkesten daha farklı modeller elde etmek istiyor iseniz, işleme iplerinizi değiştirerek başlayabilirsiniz. Farklı ve değişik kasnak örnekleri oluşturmak için farklı ve parlak ipler kullanarak elde ettiğiniz örnek çok daha farklı görünecektir. Bunun yanında modelinizi pullar ve özellikle boncuklar ile de zenginleştirebilirsiniz.

Böylelikle sıradan bir modeli daha farklı bir hale getirmeniz mümkün olabilir. Bunun yanında, kanaviçe için kullanılan modelleri de kasnak üzerinde kullanabilirsiniz. Eğer kanaviçe bilginiz varsa, kasnakta hemen her modeli uygulayabileceğinizi anlayabilirsiniz. Kasnak işi ile uğraşan hanımların dikkatini çekebilecek değişik bir oya tekniği olan çin iğnesi nakışı ve yapımı konusunu okuyarak çin iğnesi yapılışını öğrenebilir.

Elişi Kasnak Modelleri Ve Kasnak Örnekleri Nerelerde Kullanılır ?

Kasnak ile yapılmış olan oyalar, gün geçtikçe popülaritesini yitirmiş olsa da özellikle genç kızların çeyizlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise kasnak ile işleminin zor olmasıdır. Özel yerlerde kullanılmasının sebebi budur. Ayrıca misafir odalarında da çok sık kullanılmaktadır.

Bunların yanında elbette kasnak örgüler, günlük kullanım alanlarına da uygundur ve fakat yapımı zor olduğu için çok sık tercih edilmez. Daha çok özel alanlarda kullanılmasının temel nedeni çok şık bir görüntüye sahip olmasıdır. Aşağıda sizler için internetten derlediğimiz farklı ve güzel kasnak işi modelleri ve örnekleri hakkında fikirler edinebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git