Enterlak Örgü Tekniği Nedir Ve Nasıl Örülür ?

Merhaba, bu yazımızda enterlak örgü tekniğinin nasıl örülür bu konuyu anlatacağız.Aslında enterlak örgü modeli dediğimizde biraz yabancı gelsede türkçe karşılığı sepet örgü modelini düşünebilirsiniz. Örgü için iki adet şişe 40 ilmek atarak başlayacağız ve bir üçgen meydana getireceğiz.Üçgenlerin Yapımı için ise , birinci ve ikinci sıra için iki ilmek düz örüyoruz dönüşte ise iki ilmek ters örüyoruz. Üç ve dördüncü sıra için üç düz üç ters ilmek, beş ve altı için dört düz dört ters ilmek örüyoruz.

Enterlak örgü modelinin yapılışına şu şekilde devam ediyoruz.Bu seriyi on yedinci sıra olana kadar devam ettirip onuncu ilmekte düz örüyoruz ancak geri yani ters dönmüyoruz. Ördüğümüz on adet ilmeği sağ şişte bekletelim. İki üç ve dördüncü üçgenleri az önce ördüğümüz birinci üçgen gibi yapıyoruz. Ancak son üçgende yani onuncu ilmekte düz ördükten sonra ters örme işlemi yapıyoruz.

Enterlak Örgü Yapımı Sol Kenar Üçgen Yapılışı

Birinci ve ikinci sıra için iki ters örün, dönüşte bir ilmek örmeden alıp, bir ilmek düz örgü yapıp dönün. Üçüncü ve dördüncü sıra için birinci ilmeği alın ve bir ters bir düz örme yaparak arttırın, ardından iki ilmek ters yapıp, bir ilmek örmeden dönerek iki düz yapıp dönün. Yani birinci ilmek ters düz örüp arttır, iki ilmeği ters yap, bir ilmek dön örmeden, iki düz ve dön.

enterlak-orgu-teknigi-ile-kazak

Bu sefer beşinci ve altıncı sıra için bir sıra ilmeği ters düz örerek arttırın, ardından bir ters, sonra iki ilmek birlikte ters alıyoruz. Bir ilmek örmeden dön, üç düz ve dönüş. Bu şekilde on yedinci sıraya kadar sadece bir rakam ters arttırıyoruz. Ters alınan ilmek sayısı aynı kalacak. On yedinci sırada birinci ilmek ters düz ve arttırma, yedi ters, iki ilmek birlikte ters yapıyoruz ama dönmüyoruz. Bu ilmekleri sağ şişte bekletin. Bu işlemlerden sonra dördüncü zemin üçgende ki tüm ilmekler kullanılmış olacak.

Enterlak Örgü Karelerin Yapılışı ( Birinci Kare )

Örgünün ters yüzeyinden sağ şiş ile dördüncü zemin üçgenin diğer tarafından on adet ilmek çıkartın. Birinci ve ikinci sıra, bir ilmek örülmeden dokuz düz dönüp, dokuz ters, iki ilmek birlikte ters ve dön. Birinci ve ikinci sıra sekiz kere tekrarlanmalıdır. Sonra ki iki sıra bir ilmek örmeyip dokuz düz yapıp, dön, ters dokuz ilmek örüp dönmüyoruz. Bu ilmekler sağ şişte bekletilmeli.İki Ve Üçüncü Kareler ;Birinci karede ki uygulamayı tekrar edin. İlmekler üç ve ikinci üçgen zeminlerinden çıkarılıp iki ve birinci zemin ile birleştirilecektir.

Sağ Kenar Üçgen Yapımı

Ters yüzden sağ şiş ile on ilmek çıkartıldıktan sonra on ilmeği ters örün. Birinci zemin başlangıç noktasına gelmiş olacağız. Ardından birinci ve ikinci sıra için on düz, dön, sekiz ters, iki ilmek birlikte ters ve dönüş. Bu işlemi on beş ve on altıncı sıraya kadar düzden ve tersten bir sıra düşerek devam ettiriyoruz ancak birlikte ters dönülen ilmek sırası iki yani sabit kalacak. On yedi ve on sekizinci sırada ise bir düz, dön, iki birlikte ters ilmek. Ve son kalan bir ilmeği de sağ şişte bekletip dönün.

Enterlak Örgü Yapımı  ( Dördüncü Kare İşlemi ) Resimli Anlatım

Yapmış olduğunuz örgünün düz yüzeyinde ilk ilmeği sağ şişimiz ile örmeyelim ve sağda ki kenar üçgeninin iç yan kısmından dokuz düz örgü ile ilmeği alın. Dönelim ve on ilmek olsun. Birinci ve ikinci sıra için bir ilmek örmeden dokuz ters, dön, dokuz düz, onuncu ilmeği örmeden alıp bir sonra ki ilmeği örüp üstünden kaydırarak bir ilmek eksitmesi yapın.

Bu işlemi sekiz kez tekrarlayın. Sonra ki kalacak olan iki sıra için de bir ilmek örmeden, dokuz ters, dön, dokuz düz yapıp bir ilmeği örmeden alıp bir sonra ki ilmeği örerek ve üzerinden kaydırarak bir ilmek eksiltin. Kalan ilmekleri sağ şişte bekletin. Üçüncü karenin tüm ilmekleri de kullanıldığına göre artık örgünüz hazır.

Enterlak Örgü Nasıl Yapılır Eğitim Videosu

Enterlak örgü nasıl örülür bu kadar detay verdikten sonra birde sizlere eğitim videosu eklemek istedik . Enterlak örgü yani diğer bir deyişle sepet örgü modeli nasıl örülür aşağıdaki videomuz ile detaylı bir şekilde pratik yapabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git