Eski Tişörtlerden Paspas Yaparak Eskileri Değerlendirme

Sürekli değişen moda yüzünden sürekli alışveriş yapılır. Bazen de giymekten artık eskiyen tişörtler zamanla dolaplara sığmaz hale gelir. Atmaya kıyılmaz. Ne yapsam da dolapta yer açılsa diye düşünülür. Eski malzemeler çoğu zaman başka bir amaçla kullanılarak, hem daha işe yarar hale dönüşür, hem de çok şık görünüşte eşyalar haline gelebilir. Buna bir örnek olarak eski tişörtlerden de bir paspas yapımı gösterilebilir.

Peki eski tişörtten ve penyelerden nasıl Paspas Yapılır ? Farklı renkte tişörtler öncelikle 5 cm eninde şeritler halinde uzun olarak kesilip hazırlanır. Kesilen parçalar iğne, iplik yardımıyla uzun bir kumaşa dönüşecek şekilde dikilir. Renklerin karışık olması hiç önemli değildir, hatta öyle daha da güzel olacaktır. Bu uzun parçalardan üç tane hazırlanır. Üçünün ucu üst üste gelecek şekilde sadece üst kısımları dikilir. Ve tıpkı saç örgüsü gibi kumaşlar bitinceye kadar örülür.

Kare ya da yuvarlak şekilde bir havlu parçası yere serilir. Tam ortasına saç örgülü kumaş parçalarının ucu dikilir. Tepsiye kol böreği yerleştirilir gibi sararak yerleştirilir. Ortadan dikmeye başlanan yerden itibaren kumaşların her yeri sarıldıkça dikilmeye devam edilir. Saç örgüsü yerdeki havlu ile bütün hale gelir. Saç örgülü kumaşlar bitince havlunun fazlalıkları ölçüye göre kesilir. En son sıradaki saç örgüsünün altında kalacak şekilde, bir kumaş parçası havluya dikilir.

Eski Tişörtlerden Paspas Yapımı Videolu Anlatım

Eskileri değerlendirmek için havlunun kesilen kısmını içine alacak şekilde paspasın arkasına önce teyellenerek sabitlenir. Sonra da kumaş sıkıca havlunu altına dikilir. Çok şık görünümlü kalınca bir paspas elde edilir. İstenirse ortada kalacak kısım tek renk kumaşlar dikilerek elde edilen saç örgüsünden yapılabilir.

Böylece bir çiçek görüntüsü elde edilebilir. Daha ince paspas istenirse kumaş şeritleri daha ince kesilebilir. Ya da kalınlaştırılabilir. İsteğe göre kalınlıkta ve büyüklükte hazırlanabilen paspaslar kapı önlerinde veya banyoda çok rahat kullanılabilir

Eski Penyeleri Değerlendirerek Yeniden Kullanma Fikirleri

Eski penyelerinizi ve tişörtlerinizi atmayıp değerlendirmek istiyorsanız. Sizler için eklediğimiz videolardan yararlanarak kendi geri dönüşüm projelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Aslında eski tişörtler ile yapılabilecek okadar çok şey varki biraz hayal gücü ve biraz araştırma ile harika şeyler ortaya koyabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git