Evde Nişasta İle Kolalama (Sertleştirme ) Nasıl Yapılır?

Evde kullanmaktan hoşlandığımız yıllar öncesinden gelen bir gelenek olarak kabul edilen dantelleri ilk günlerindeki gibi korumak önemlidir. Ne kadar eski bir gelenek olduğu düşünülse de her dönem vazgeçemediğimiz bir örgüdür. Bunları korumak da bir hayli hassasiyet ister. Ayrıca ilk günkü gibi güzel gözükmelerini isteriz. Bu amaçla da kolalayarak daha uzun dayanmalarını sağlarız.

Yalnız unutmamak gerekir ki sadece danteller kolalanılmaz.Ördüğümüz yada satın aldığımız bazı ürünlerin ilk günkü gibi güzel gözükmeleri adına onları kolalarız. Bunuda yapmak için illaki dışardan bir ürün almamıza gerek yoktur. Evde uygulayacağımız bir kaç pratik yöntemle kendi kolamızı hazırlayabiliriz. Bunun için nişastalı kolalama yöntemini öneririz. Peki nişastalı kolalama nasıl yapılır ve uygulanır.

Nişastalı kolalama için öncelikle gereken malzemeler ve tarifi şöyledir. 1 su bardağı suya aynı ölçüde nişasta konularak güzelce karıştırılır. Ocağın üzerine alınarak orta ateşte şeffaf hale gelene kadar pişmesi sağlanır. Rengi şeffaf olunca ocaktan indirilerek soğumaya bırakılır. Soğuyan kolanın için kolalamayı düşündüğümüz ürün ne ise onu koyuyoruz.

 

Üzerindeki fazla kolayı sıkıp şeklinini olmasını istediğimiz bir kalıba yerleştiriyoruz. Kolasının tamamladığımız ürünü soğuması için bırakıyoruz. Kuruduktan sonra istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Bu kolalama işleminin yumuşak bir şekilde olmasını istiyorsanız nişasta miktarını yarıya indirebilirsiniz. Aynı şekilde nişasta oranını daha sert istiyorsanız kolayı iki katı olarak da kullanabilirsiniz. Yapılan kolalama işlemi yıkama sonrası biteceğinden dolayı bu işlemi her yıkamadan sonra tekrarlamalısınız.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git