Firkete Oyası Nedir ? Boncuklu Firkete Oyası Yapılışı

Hanımlar yazma kenarı ve tülbent kenarı oyaları ilgili farklı oya modelleri ve oya örnekleri bulamıyorsanız. Bu yazımızda palaşacağımız örnek çok hoşunuza gidecek. Firkete oyasından bahsedeceğiz ve nasıl yapıldığına dair bazı bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Hemen sorar gibisiniz firkete oyası nedir nasıl yapılır ? Tülbent veya yemeni oyasını firkete oya tekniği ile yapmak harika sonuçlar çıkarıyor. Boncuklu  firkete oyası yapılışı konumuzda olduğu gibi. Firkete oyası firkete adında bir metal araç kullanarak tığ ve iplik kullanmak suretiye yapılan bir oya modeli ve oya tekniğidir.

Peki firkete oyası yapımı esnasında dikkat etmemiz gereken husular nelerdir. Firkete oyası yapmak için ipliğimize oldukça dikkat etmeliyiz. İpek iplikler, pamuklu iplikler yün iplikler, keten iplikler ve sentetik iplikler firkete oyası oyalamak için uygun olan ipliklerdir.

Firkete Oyası Yapılışı Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır ?

Firkete oyasının kullanım alanlarından kısaca bahsetmek gerekirse başlıca kullanım alanları oda takımları, masa örtüsü modelleri, vitrin takımları, yatak çarşafı üzerine işlemeler, yemeni oyaları ve tepsi örtüleri gibi birçok alanda rahatlıkla gösterişli bir şekilde kullanılmaktadır.

Firkete oyası modelleri ile ilgili farklı ve değişik fikirler sunması açısından sizler bir sonraki konumuzda en güzel firkete oyası örneklerini paylaşmayı düşünüyoruz. Firkete oyası ile ilgili teknik bilgileri aktardıktan sonra boncuklarla firkete oyası nasıl yapılır bir bakalım.

Firkete Oyası Nedir ? Resimli Anlatım Boncuklu Firkete Oyası Yapılışı

Daha öncede sizlere aktardığımız gibi firkete oyası yapmak için firkete adı verilen u şekline benzeyen ve çeşitli boylarda bulunan, iki ucundan bir tarafı kapalı olan bir tarafı açık olan metal araç yardımı ile yapıyoruz. Firkete oyasında pul ve boncuklar oldukça fazla kullanılmaktadır. Bizde bu yüzden sizlere boncuklu firkete oyası yapılışı hakkında resimli anlatılı olarak anlatmaya çalışacağız.

Aşağıdaki fotoğrafları dikkati bir şekilde inceleyerek firketenizi ve iplerinizi hazır ettiyeseniz boncuklu firkete oyası yapımı işlemine başlayabilirsiniz umarım başarılı olursunuz kolaylıklar dilerim.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git