Firkete Oyası Türkan Şoray Kirpiği Modeli

Merhaba arkadaşlar. İğne ve tığ oyalarından çok bahsettim. Biraz da firkete oyası modellerini aktarmak istiyorum. Bilindiği üzere firkete oyasının da ayrı bir güzelliği vardır. Büyüklüklerine göre ayrılan firketeler ile çok fazla model oluşturabilirsiniz. Genel tekniklerini ve yapılış şeklini öğrendikten sonra siz de firkete oyası yapabilirsini. Zaten hemen hemen tüm hanımlar bu tarz modeller ile karşılaşmıştır. Elbet sizin de evinizin bir köşesinde benzer ürünler vardır. Ben de bu yazıda firkete oyası türkan şoray kirpiği modelini aktarmak istedim.

Türkan şoray kirpiği adı altında örgü modelleri de vardır. Tüm hanımlar ne kadar güzel modeller olduğunu bilir. Bu sefer de benzeri bir şekil firkete oyası ile yapılmış. Yapımı her ne kadar biraz uğraştırsa da model bittikten sonra çıkan manzara size bütün sıkıntılarınızı unutturacaktır. Zaten oya işlemeleri genelde stres atmak amacı ile yapılır. Kadınlar vakit buldukça günün stresinden uzaklaşmak için oyalara başvurur.

Tabi oya kullanım alanları da her zaman değişmektedir. Ama eski zamanlardan beri çeyiz hazırlıklarının olmazsa olmazıdır. Eğer çeyiz hazırlığı yapacaksanız, havlu ve yazma kenarlarına oyasız bırakmak hoş olmayacaktır. Bu sizin de içinize sinmeyeceği gibi geleneğimizin önemli bir parçasıdır.

firkete oyası türkan şoray kirpiği modeli yapımı detaylı anlatım

Türkan Şoray Kirpiği Modeli İçin Firkete Oyası

Eğer bir model üzerinde çok fazla uğraşmayı sevmiyorsanız daha çok sıralı modelleri tercih etmenizde fayda vardır. Türkan şoray kirpiği modeli için firkete oyası yaparken ince eleyip sık dokumanız gerekir. Çünkü yapılışı biraz karışık ve uzun bir modeldir. Sıkılmayacağınıza emin olduğunuz zaman bu modele başlamanızı öneririm. Aynı zamanda tüm direktifleri doğru bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Türkan şoray kirpiği modelinde yapacağınız tek bir hata modelin bozulmasına sebep olur. Biliyorsunuz ki oya modelleri hata kabul etmeyen işlemelerdir. Bu nedenle emeğinizin boşa gitmesini istemiyor ve defalarca aynı işlemeyi yapmak istemiyorsanız dikkatli davranmanızda fayda vardır. Örnek bittikten sonra ipte kıvrılmalar yaşayabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için ütü kullanabilirsiniz.

Oyaları ütülerken üzerine tülbent gibi bir kumaş örtmelisiniz. Ayrıca ütü derecesi de en düşükte olmalı. İpler plastik olduğu için fazla ısıda yanabilir ve eriyebilir. Ama profesyonel bir şekilde işleme yaptıysanız ütülemenize de gerek yoktur. Düz bir zeminde üzerine ağır bir cisim koyarak da bekletebilirsiniz.

Firkete Oyası Türkan Şoray Kirpiği Modeli Yapılışı

Aşağıda paylaştığım video sayesinde firkete oyası türkan şoray kirpiği modeli yapılışını öğrenebilirsiniz. Bu şekil meşhur Türkan Şoray’ın kirpiklerine benzediği için anlatımı yapan arkadaşım bu şekilde isimlendirmiş.

Siz başka bir isim vermek isterseniz elbette yapabilirsiniz. Modellerin yapılışları ile birlikte isimlerinin de hafızanızda yer edinmesi önemlidir. Şimdiden bu modeli deneyecek olan tüm hanımlara kolay gelsin diyorum. Bir sonraki model anlatımında görüşmek dileği ile.

İğne Oyalar & Dantel Örnekleri’ne bu anlatımı bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git