Gösterişli Çember Oyası Modelleri Ve Çember Oyaları

Çember oyası, geçmişten günümüze dek gelebilmiş bir gelenek ürünüdür.Tülbent kenarları için yapılan çember oyalarının birçok farklı çeşidi vardır. Günlük kullanıma uygun olanlar daha sade olurken, özel günler için hazırlananlar daha gösterişli olmaktadır.Gösterişli çember oyaları ve oya modelleri, görüldüğünde hemen dikkat çeken ve çok yaygın olmayan oyalardır. Yapımlarının zor olması sebebi ile genelde herkesin yapamayacağı ve bu yüzden de herkesin kullanamayacağı örnekler arasındadır.. Herkesten farklı bir şey istiyor iseniz gösterişli iğne çember oyası modellerini tercih edebilirsiniz.

Gösterişli çember oyalarını yapmak için genellikle iğne oyası kullanılır. Bunun ilk nedeni iğne oyası ile yapılan oyaların daha küçük ve daha kip durmasıdır. İkinci nedeni ise iğne oyası ile yapılan örneklerin daha güzel görünmesidir. Bu sebepler ile tığa nazaran gösterişli modellerin çoğunluğu iğne ile yapılmaktadır.

Çember oyası yapımı hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse ; tığa göre oldukça zor işlenir ve ağır ilerler fakat sonuç mutlaka güzel olacaktır. Boncuklar, kurdeleler ya da yalnızca farklı renklerde ipler kullanabilirsiniz. Ne denli gösterişli olmasını istediğinize göre bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Örneğin tek renk ve desensiz bir çemberin oyasını renkli ve hatta boncuklu yapabilirsiniz be fakat zaten kendinden desenli ve renkli olan çemberlerde bundan kaçınmakta fayda vardır çünkü karmaşık bir görüntü ortaya çıkar.

En güzel Ve Değişik Tülbent Kenarı Çember Oyası Örnekleri

En güzel ve gösterişli çember oyaları, çemberlerin kenarına yapıldığı için salınması için genellikle büyük tutulur ve uzun yapılır. Fakat özellikle son dönemlerde bu değişmiş, yerini daha ufak danteller ve oyalar almıştır. Yine son dönemlerde boncuk kullanımına çok sık rastlayabiliriz. Bunun yanında eskiden çokça kullanılan pullar da günümüzde yeniden moda olmuş ve kullanılır duruma gelmiştir.

Çember oyalarında eski oyalar günümüzde de kullanılabilir çünkü aslında dantelin modası pek geçmez. Daha yenileri çıktıkça eskileri daha az kullanılır olsa da, eskilerini kullanarak yeni bir akım oluşturabilirsiniz.

 

Etiketler:

Gösterişli Çember Oyası Modelleri Ve Çember Oyaları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. örgü cantam-hatice yazıcı dedi ki:

    Ne guzel emekler yine.

Sayfa başına git