İğne Oyası Hercai Menekşe Örneği Yapılışı

Merhaba arkadaşlar. Çiçekli oya modellerinin herkes tarafından çok kullanıldığını ve sevildiğini düşündüğüm için bu yazıda da sizlere iğne oyası hercai menekşe modelini aktarmak istedim. Son derece şık duran ve bir o kadar da zarif olan bu modeli işlediğiniz yerin havası değişecektir. Çiçek modelleri arasında en özel olanının bu olduğunu düşünüyorum. Eğer siz de benim gibi düşünüyorsanız hemen modeli denemeye başlayabilirsiniz.

Sürekli el işleri ile ilgilenen hanımlar, bu işin ne kadar zahmetli ve aynı zamanda güzel olduğunu bilir. Tüm kadınlar ve özellikle evde olanlar gün boyu işlerden uzaklaşmak adına iğne oyasına yönelmek ile doğru bir karar almıştır. Bir dönem neredeyse tarihe karışacak olan bu el işleri ilgilenen hanımlar sayesinde tekrar gündeme gelmiştir. Ben de daha çok gündemde kalması için paylaşımlarıma devam ediyorum. Umarım yararı oluyordur.

Biliyorsunuz ki her çiçeğin kendine öz bir anlamı vardır. Bazen renklerine göre ayrılır bazen de bütün renkler aynı anlamı taşır. Hercai menekşenin de güzel görüntüsü kadar ifade ettiği anlam önemlidir. Bu çiçeğin anlamı ‘’beni çok işgal ediyorsun, ama ben bundan memnunum’’ demektir. Böyle derin anlamlı bir çiçeği oya olarak işlemek de daha değerlidir.

iğne oyası menekşe modeli yapımı detaylı anlatım

Hercai Menekşe Modeli İçin İğne Oyası

Bayı oya modelleri direk olarak kumaşın etrafında işlenir. Bazıları ise önceden işlenerek kumaşa dikilir. Bu yazıda bahsettiğim model de sonradan dikilenlerdendir. Ben böyle işlemelerin daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Öncelikle ipi parmağımız etrafında dolayarak düğüm atıp bir halka elde etmeniz gerekiyor. Sonrasında altı tane zürafa yaparak modele devam edeceksiniz. Temelini oluşturduktan sonra çiçek kısmına geçebilirsiniz.

Hercai menekşe modeli için iğne oyasını aşağıda paylaştığım video aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Size çok yararı olacağını düşündüğüm için videolu anlatımlardan yararlanıyorum. Umarım siz de bildikleriniz arasına bir yenisini ekleyerek daha farklı işlemeler yapmaya başlarsınız.

Bu model için bizim verdiğimiz görselde mor ve sarı renkler kullanılmış. Doğru olanı da budur. Çünkü bilindiği üzere hercai menekşe çiçeğinin her rengi olsa da orijinali mordur. Ben de işlemelerde özellikle çiçek şekillerinde özel bir çeşit varsa ona uygun davranmaya çalışıyorum. Böylece elde ettiğim ürünler doğaya aykırı olmuyor.

İğne Oyası Hercai Menekşe Modeli Yapılışı

İğne oyası hercai menekşe modeli yapılışında iki kat ip kullanabilirsiniz. Eğer çok ince bir ipiniz varsa ve oya ipliği adı altında almadıysanız bunları ikiye ya da üçe katlayarak kullanmanız daha uygun olacaktır. Ama oya ipliği olanlardan aldıysanız herhangi bir katlama işlemine ihtiyacınız olmayacaktır.

Çiçeğin orta kısmına işleyeceğiniz sarı renkteki ipleri sıkı bir şekilde çekmeniz gerekir. Bunun yanı sıra modelin bozulmaması ve iplerin kaymaması için bir kez daha düğüm atmanız yeterli olacaktır. Sıklığına tam olarak emin olduktan sonra düğüm atma işlemini bırakabilirsiniz.

Marifetli Eller’e bu anlatımı bizimle paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git