İğne Oyası İle Havlu Kenarı Kelebek Örneği Yapılışı

Genç kızlar çeyizlerini hazırlarken çeşit çeşit havlu örnekleri koymaya özen gösterirler. Havlular sade bir şekilde değil uçları oyalanarak el emeklerini göstermek isterler. Bu oyalar çeyizin bir parçası olduğundan dolayı renk renk ve desen desen olmakla beraber gösterişli modeller tercih edilmelidir. Peki çeyizlere konacak havlu seçimi nasıl olmalıdır?

Havlu seçimine de özen göstermek gerekir. Hem çeyizde bekleyeceği için dayanıklı hem de sık sık kullanıma sunulacağından dolayı yumuşak bir dokuya sahip olmalıdır. Çeyizlerde kullanılan ve sıkça iğne oyası ile oyalanan havlu kenarı örnekleri nelerdir? İğne oyası ve dantel kenar işleri dışında kurdele işi kenarlar da oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. Son yıllarda alışılmışın dışındaki dantel formundan uzak durup daha modern esintiler taşıyan kurdeleler tercih edilmektedir.

İğne Oyaları İle Yapılan Havlu Kenarı Kelebek Örneği Yapımı Ve Diğerleri

Bunlara örnek vermek gerekirse kurdele işi ; havlu üzerine renk renk işlenen çiçek, yaprak ve daha birçok farklı motifin yanı sıra büyüklü küçüklü ve farklı modeller oldukça sık kullanılmaktadır. Dantel yapımına göre hem yapımı hem kullanımı daha kolaydır. Görünüm olarak da modern bir hava vermektedir. Kurdele oyası nasıl yapılır? Konumuzu inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Geleneksel modeller tercih edenlerdenseniz havlu kenarına tığ işi yapabilirsiniz. Halkalı ve çarkıfelek modelleri ise en çok tercih edilenlerdendir. Fakat tığ işinde dikkat etmeniz gereken şey, ince ve zarif değil daha kalın ve enli modeller tercih etmelisiniz. Çünkü yazma oyasına göre havlu daha kalın olduğu için uyum sağlaması gerekir. İğne oyaları da havlu kenarlarının vazgeçilmez modellerindendir.

Özellikle büyük çiçek modelleri ve dantel görünümlü, havlu ile uyum sağlayan renkteki iğne oyası işlemeleri genç kızlar ve kadınlar için oldukça fazla kullanılmaktadır. Son olarak havlu kenarlarında yine tığ işi olup dantel modeller de sıkça kullanılmaktadır. Eninin fazla olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Havlunuzun rengi ile uyum sağlaması da önemli bir detaydır.

İğne Oyaları Kullanılarak Havlu Kenarı Kelebek Örneği Nasıl Yapılır ?

Bir diğer oya modeli olan ve havlu kenarlarında çok kullanılan havlu kenarı kelebek örneğinin yapılışını fotoğraflarla sizlere anlatmaya çalışacağız. İğne oyası kelebek örneği havlu kenarı modellerinde en çok tercih edilen havlu kenarları arasında gösterilebilir. Hem yapımı kolay olmasından hemde gösterişli iğne oyaları arasında yer almasından dolayı tercih edilmektedir Fotoğraflarda detaylı olarak anlatılmış bu emeği sağlayan ve fotoğrafları çeken hanıma çok teşekkürler ediyoruz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git