İğne Oyası İle Kitap Ayracı Modeli Yapımı

İğne oyasının çeşitlerini saymakla bitmez. Ben de elimden geldiği kadar her modelini, yapılış tekniklerini ve farklı iğne oyalarını sizinle paylaşmaya çalışıyorum. Özellikle eski dönemlerde daha yaygın olan bu el işi şimdilerde de değerlerini koruyor. Bu kadar önemli bir mirası değerlendirmezsek kültürümüze sahip çıkmış olmayız. Bazı oya modelleri çok yaygın ve her yerde görülürken bazıları da çok nadir karşımıza çıkar. Ayrıca iğne oyasının kullanım alanları da çok geniştir.

Örneğin evinizde hala oya yapmadığınız havluların var olması hemen işe koyulmanız anlamına gelir. Ayrıca başörtüleri ve yazmaların da hemen hemen hepsine oya çok yakışır, harikulade gözükmesini sağlar. Yine bir başka örnek tespih başlığı için oya modelleridir. Bunu daha önce duymamış olabilirsiniz. Eğer merak ediyorsanız web sitemizde bu örneklerden bulabilirsiniz.

Kimi iğne oyaları çok sade ve her gün kullanıma uygundur. Ama kimileri ihtişamlıdır ve sadece özel günlerde ortaya çıkarırsınız. Mesela akşam yemeğine misafirlerinizi davet ettiyseniz iğne oyası ile işlediğiniz masa örtülerini açığa çıkarmanın vakti gelmiştir. Tabi bu biraz da sizin zevkinize kalmıştır.

iğne oyası kitap ayracı yapımı detaylı anlatım

Kitap Ayracı İçin İğne Oyası Örneği

Yukarıda iğne oyasının bazı kullanım alanlarından bahsederek yeni fikirler üretmeye çalıştım. Bugün daha önce eşi ve benzerine rastlamadığınız bir model sunacağım. İğne oyası ile kitap ayracı modelini hepiniz çok seveceksiniz. Eğer kitap okumayı çok seviyorsanız ve en az el işleri kadar ilgileniyorsanız bu model tam size göre.

Şimdi iğne oyası ile nasıl kitap ayracı yapılacağını anlamamış olabilirsiniz. Size şu şekilde özetleyebilirim; Sevdiğiniz renk bir yumaşı kitap ayracı boyutlarında kesiyorsunuz. Ardından çevresini dilediğiniz bir model ile işlemeye başlıyorsunuz. İşleme bittikten sonra kısa olan köşelerinden birine uzun bir püskül yaparak modeli tamamlıyorsunuz. Tabi püskülü yapmadan önce iğne oyasının üçgen bir modelini yapmanız gerek.

İğne oyası genel olarak zahmetli bir iş olarak görülür. Ama bu modelin yapımını anladıktan sonra ne kadar kolay olduğunu kendi gözleriniz ile göreceksiniz. Hemen kavrayabileceğinizi düşünüyorum. Eğer anlamadığınız bir bölüm olursa bana danışabilirsiniz. Tüm sorularınızın yanıtını kısa bir sürede alacaksınız. .

İğne Oyası İle Kitap Ayracı Yapılışı ( Videolu Anlatım )

Eğer yazı ile anlatımdan tam olarak öğrenemediğinizi düşünüyorsanız aşağıda video ile de paylaştım. Ben bu gibi eşyaları sevdiklerime hediye etmek için kullanıyorum. Çünkü hem kullanışlı hem de yapılışları yaklaşık on beş dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşiyor. Ayrıca ekstra başka bir materyal kullanmaya da gerek yok.

İğne oyası ile kitap ayracı modeli yapılışını mutlaka hemen denemenizi öneririm. Böyle bir modelden mahrum kalmanı istemem. En güzel ve farklı iğne oyası modellerini öğrenmek için de web sitemizi takip etmeye devam edin. Şimdiden kolay gelsin.

İğne Oyası Yapım Aşaması ve Videoları’na bizimle bu anlatımı paylaştığı için teşekkür ederiz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git