İğne Oyası İle Kar Tanesi Oyası Nasıl Yapılır ?

Merhaba arkadaşlar. İğne oyasının en avantajlı yönü de az malzeme kullanılarak çok güzel işler çıkarılmasıdır. Sadece iğne ve iplikten neler yapabileceğinizi mutlaka görmüşsünüzdür. İşte iğne oyasının asırlardır tercih edilme sebebi budur. Zengin ve soylu insanlar da fakir aileler de yıllar önce iğne oyası yapmaya başlamıştır. Hiçbir maaliyeti olmadığı için tüm kadınlar tarafından kullanılmış ve hala da kullanılmaya devam ediyordur. Bu kadar önemli ve değerli bir işleme örneklerini evlerimizde bulundurmak da hatıraların yansımasıdır.

Eski zamanlarda iğne oyasını genelde genç kızlar yapardı. Yeni evlenen erkeklere eşleri iğne oyası yapardı. Yemenilerin üzerine işlenen oyaların hepsi farklı bir anlam taşıyordu. Erkekler üzerindeki iğne oyaları evli oldukları anlamına gelirken kadınlar da hislerini işlemelere yansıtıyordu. Hepsi kendine göre, o anki ruh hallerine bağlı olarak yeni modeller çıkarıyordu. Yani iğne oyasının çok derin bir tarihi ve her modelin ayrı bir anlamı vardır.

Sizler de durup bir anda aklınıza gelen bir modeli yapmak için harekete geçebilirsiniz. Dilediğiniz gibi şekil verebilir kendi kişiliğinizi yansıtmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda web sitemiz üzerinden her türlü iğne oyası modelini de bulabilirsiniz. Ben ise bu yazıda iğne oyası kar tanesi modelinin yapımından bahsedeceğim.

iğne oyası kar tanesi modeli yapımı detaylı anlatım

Kar Tanesi İğne Oyası Örneği Yapımı

Daha önce görmüş olma ihtimaliniz yüksek olan bu modeli sizlere aktarma nedenim kolay ve kullanışlı olması. Bilindiği üzere bazı motifler kumaştan ayrı olarak yapılıyor ve sonrasında dikiliyor. Bu modeli görselde gördüğünüzde de aynı düşünceye sahip olmuş olabilirsiniz. Ama bu direk olarak kumaş üzerinden başlanıyor ve bu şekilde devam ediyor. Ayrıca kar tanesi modeli için iğne oyası yaparken istediğiniz renkten yararlanabilirsiniz. Bazı hanımlar bu modelin beyaz olmasını söylüyor.

Fakat dilediğiniz renkte yapabilirsiniz. Ama soft renklerden yararlanırsanız model üzerindeki detaylar daha çok ortaya çıkacaktır. Bu sayede işlemelerinizin güzelliği göz önünde olur. Ayrıca çok koyu renkler bir arada kullanılırsa boğucu bir ürün elde etmiş olursunuz. Yazma üzerinde her motifi ayrı bir renkte yaparak farklılık da oluşturabilirsiniz.

Bu model diğerlerinden biraz daha büyük olduğu için çok fazla tekrar etmemenizi öneririm. İşleyeceğiniz ürün bittikten sonra sade bir görüntü oluşursa daha çok beğenilecektir. Aksi taktirde fazla motiften herkes rahatsızlık duyabilir.

İğne Oyası Kar Tanesi Modeli Yapılışı Videolu Anlatım

İğne oyası ile kar tanesi oya örneği yapmadan önce alışkanlığınız varsa yazma kenarına zürafa yapabilirsiniz. Ama eğer yapmak istemiyorsanız zaten testere dişi ile oyanın zeminini hazırlayacaksınız. Böylece zamandan tasarruf edebilir, zürafa yapacağınız vakitte daha fazla işleme yapabilirsiniz.

Motifin yapımına geçtiğiniz zaman kalın ve büyük bir iğne kullanmanız gerekiyor. İpin yetmemesi gibi bir sorunla karşılaşmamak adına uzunca bir ipi çift katlı olacak şekilde iğneye geçirip başlayabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

İğne Oyaları & Dantel Örnekleri’ne bu anlatımı bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git