İğne Oyası Kiraz Örneği nasıl Oyalanır Videolu Anlatım

Merhaba arkadaşlar. Her dönem moda olarak kalacak olan iğne oyalarını öğrenmeye devam ediyoruz. Çok eski zamanlarda ortaya çıkmış oya modelleri hala evlerimizi süslemeye devam ediyor. Bizler de sürekli yenilerini öğrenmek için sabırsızlanıyoruz. Yeni bir model bilmek bilgi haznemizin de gelişmesini ve farklılıklar ile dolmasını sağlıyor. Eğer siz de benim gibi her modeli öğrenmek istiyorsanız ve çok meraklıysanız bu site tam size göre. Öyleyse bugün de iğne oyası kiraz modelini öğrenelim ve evimizi renklendirmeye devam edelim.

Bu ve benzeri modellerde katlı ipler kullanıyoruz. Öncelikle ipin katmanlarını eliniz ile ayırmanız gerek. Bunu yaparken parmağınızın ıslak olması daha verimli sonuç elde etmenize ve daha az uğraşmanıza yardımcı olur. Ya da iğne kullanarak da ipi ayırma işlemini yapabilirsiniz. Uzun bir ip kullanmanız gerektiği için ayırma işlemini yeterince fazla yaptığınızdan emin olmalısınız. Eğer bu model dışında diğer boncuklu iğne oyalarını öğrenmek isterseniz web sitemizde her çeşidini bulabilirsiniz.

Kullanacağımız ip üç katlıdır. Bu üç kat için biriken ipleri elimiz ile düzelteceğiz ve sadece bir katını kullanacağız. İpi yaklaşık otuz kırk santimetre olacak şekilde çekmemiz gerek. Sonrasında kalan tek parçayı kullanacağız. Ayrıca iğne de diğerlerinden daha ince olmalıdır. Satın alacağımız zaman boncuk iğnesi diye belirtmeniz yeterli olacaktır.

iğne oyası kiraz modeli yapımı videolu anlatım

Kiraz Modeli İçin İğne Oyası

İğne oyaları genelde herkesin severek yaptığı bir iştir. Bu gelenek bizlere büyüklerimizden kalmıştır. Biz de kendimizden sonraki nesile öğretmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Böylece geleneklerimize sahip çıkarız. Ayrıca yeni bir şeyler öğretmenin mutluluğunu da yaşamış oluruz.

Bu yazımızda anlattığımız modeli dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Özellikle fular ve başörtülerinde çok güzel olacaktır. Aynı zamanda sevdiklerinize bir hediye vermek isterseniz alacağınız bir yazma üzerine işleyeceğiniz oyalar çok gösterişli duracaktır. Sevdikleriniz de sizden el emeği bir hediye aldığı için daha değerli hissedecektir. Yaptıklarınızı mutlaka çevrenizdekiler ile paylaşın.

İğne oyası kiraz örneği yaparken boncuk da kullanacağız. İstediğiniz boncuğu seçebilirsiniz. Ama boyut olarak çok küçük boncuklar almazsanız daha güzel bir görüntü ile karşılaşırsınız. Kalın delikli boncuklar kullanırsanız iğnenin geçişi daha rahat olacaktır.

İğne Oyası Kiraz Modeli

Bilindiği üzere oya modellerinde genelde çiçek şekilleri ve evrensel şekiller kullanılır. Kalpler, ağaçlar ve hayvan şekilleri herkes tarafından çok beğenilecektir. Özellikle birine hediye verecekseniz bu tarz modeller kullanarak çok düşünmekten kurtulabilirsiniz. Yine de her oya size özeldir ve dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

İğne oyası kiraz modeli aşağıda paylaşmış olduğumuz videoda açık bir şekilde anlatılmıştır. Eğer ortası daha geniş bir boncuk kullanırsanız iğneyi de kalın tutabilirsiniz. Böylece ipi de katmanlarına ayırmak zorunda kalmazsınız. Boncuk etrafına zürafa tekniği ile düğüm atmanız başlangıç olacaktır. Ardından etrafını ip ile dolayacağız. Herhangi bir sayı belirtmedik. Çünkü boncuğun tamamen görülmediği yere gelene kadar dolama işlemine devam edeceğiz. Bu çalışmalarınız sırasında kendinizi yormamaya özen göstermelisiniz. Şimdiden tüm hanımlara kolay gelsin. Sağlıkla kalın.

İğne Oyası Yapım Aşaması ve Videoları’na bizimle bu anlatımı paylaştığı için teşekkür ederiz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git