İğne Oyası Namaz Yazma ve Başörtüsü Örnekleri

Namaz yazma ve başörtüleri annelerimiz ve anneannelerimiz tarafından oldukça sık kullanılmaktadır. Genç kızların çeyizlerinde olmazsa olmazlardan olan iğne oyaları namaz yazma ve başörtülerinin uçlarında da oldukça şık ve kaliteli bir görünüm sergilemektedir.Bayanların severek tercih ettiği bu hobi için 1 adet iğne, çeşitli renklerde naylon masaralar ve tercih ettiğiniz renkte pamuklu kumaş kullanılmaktadır.

Öncelikle pamuklu yazma kumaşınızın karşılıklı 2 kenarı ya da 3 kenarı iğne oyası olmalıdır. Kumaş elde burularak bir sıra naylon iple çekildikten sonra ikinci sırada modeller konulmaya başlanır. Özellikle  namaz başörtüsü yazma örneklerinde 4 parmak naylon iple yapılan dantel modeli tercih edilir. Siyah yazma üzerine yapılan siyah iğne oyası ya da beyaz yazma üzerine yapılan çeşitli ve tek renk kullanımlarda bu dantel benzeri iğne oyası çok tercih edilmesine rağmen oldukça zor ve ustalık isteyen iştir. 4 parmak olan bu model oldukça gösterişli olduğundan yazmanın karşılıklı iki tarafı yapılır.

Herkes tarafından kolaylıkla yapılan çiçek motifleri de Anadolu’nun bazı yerlerinde yetişen çiçek adlarını almaktadır. Örnek verilecek olursa; menekşe modeli, boru çiçeği modeli, nilüfer modeli ve kütle çiçeği modelleri sıkça tercih edilmektedir. Çiçek modeline karar verildikten sonra, kullanacağınız ve tercih ettiğiniz renklerle çiçek yapımına başlayabilirsiniz. Yaprağı genelde yeşil masara kullanılarak yapılır. Çiçek yapımı bittikten sonra yaprakları ayrıca yapılıp çiçeğe monte edilir.

Sizler için iğne oyası namaz yazma ve başörtüsü örnekleri ile ilgili görselleri yazımızın sonunda bulabilirsiniz. Namaz başörtüleri ve namaz yazma oyaları için size fikir verebilecek güzel örnekler içermektedir.

İğne Oyası Namaz Yazma Ve Başörtüsü Örnekleri

Namaz başörtüsü örneğinizde iğne oyasını tercih etmişseniz küçük çiçeklerde yazmanızın 3 tarafını işleyebilirsiniz. Başörtülerinde ise, kumaşınız ne renkse ona uygun renkler tercih ettiğinizde daha uyumlu ve etnik bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Başörtülerinde iğne oyası 4 tarafı birden işlenir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git