İğne Oyası Plastik Çatal ile Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere iğne oyası yapımından bahsedeceğim. Bilindiği üzere hepimizin evlerini süsleyen ve oldukça ihtişamlı görünen iğne oyaları çok eski zamanlardan beri yapılıyor. Bu yazıda da yoğun istek üzerine sürekli istenen plastik çatal ile iğne oyası yapımını öğreteceğim. Özellikle her el işinde kullandığınız malzemelere dikkat etmelisiniz. Bazen yaptıklarınızın örnekteki gibi olmadığını görebilirsiniz. Bu tamamen kullandığınız ipin ya da iğnenin farklı olmasından kaynaklanabilir. Eğer sizler de her zaman güzel ürünler çıkarmak isterseniz bildiğiniz ve hep kullandığınız malzemelerden vazgeçmeyin.

İğne oyalarında mutlaka her kullanımdan önce ipi gerdirmeniz gerekir. Bu işlem ipin düz olmasını sağlayacaktır. Böylece daha rahat çalışabilirsiniz. Aynı zamanda kullanacağınız ipi uzun tutmanızda fayda var. İpi sürekli kırmak yerine daha uzun bir parça alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ben genelde ipleri çakmak ile yakarak kesiyorum. İnce bir ip olmadığı için bu yöntem daha yararlıdır. Eğer sizlerin de farklı yöntemleri varsa bizimle ve diğer okuyucular ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca web sitemizde farklı modellerde iğne oyalarını bulabilirsiniz.

Bu yazıda anlatacağım modelde plastik çatal kullanmanız gerekir. Bunun sebebi metal çatallara göre çok daha esnek ve kullanımı rahat olmasıdır. Öncelikle ipi plastik çatalın üzerine on defa olacak şekilde dolamanız gerekir. Ayrıca ipin fazlalık kısmının arkada kalmasına özen gösterin. Bu modeli yaparken ipinizi uzun tutmanız gerektiğini daha iyi anlayacaksınız.

iğne oyası için plastik çatal kullanımı detaylı anlatım

İğne Oyası İçin Plastik Çatal

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi bu işlemi diğer çatallarla da yapabilirsiniz. Ama daha rahat kullanım için plastik malzemeleri tercih etmelisiniz. Mutlaka sizlerin de evde yaptığınız işlemelerde kullandığınız farklı malzemeler vardır. İşlerin pratik yolunu bulduğunuzda ve başka materyallerden yardım aldığınızda her şey daha kolay olacaktır.

Öncelikle çatalın en alt kısmından iğneyi geçirmeniz gerekir. Bu işlemi yaparken on defa doladığınız ipin hiçbirini atlamamaya dikkat etmelisiniz. İğneyi geçirdikten sonra ipin iğne üzerinde olması lazım. İpin ortasından geçirdiğimiz iğne ile bir kaç kez düğüm yapacağız. Her düğümde ipin iyice sıkı bir şekilde bağlanmış olması gerekir. Yoksa henüz modeli tamamlamadan dağıldığını göreceksiniz. Bu yüzden çok sıkı bir şekilde düğüm atmaya dikkat edin.

İğne oyası için plastik çatal ile bir çok model yapabilirsiniz. Düğümün alt kısmından başlayarak her bir dolamaca tekrar düğüm atıyoruz. Bu modeli yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli unsur orta kısmını sıkı bir şekilde tutmaktır. Hepsini tek tek alarak sıra sonuna kadar devam edeceğiz.

Plastik Çatal İle İğne Oyası Yapılışı

Plastik çatal ile iğne oyası yapılışını aşağıdaki videoda sesli bir anlatım ile sizlerle paylaştık. Videodaki anlatımın sizlere çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Ayrıca düğümleri ikinci aşamada daha sert çekmenizde fayda vardır.

İğne oyalarını herkes evlerinde yapabilir. Sizler de hemen bu modelden yararlanmak isterseniz uyarılara dikkat ederek harikalar yaratabilirsiniz. Ayrıca bu tarz ince işçiliklerde aydınlık bi ortamda çalışmaya özen gösterin. Şimdiden tüm hanımlara kolay gelsin. Sağlıkla kalın.

İğne Oyası Yapım Aşaması ve Videoları’na bizimle bu anlatımı paylaştığı için teşekkür ederiz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git