İğne Oyası Yazma Modelleri Yapılışı Videolu

Merhaba hanımlar. Her gün olduğu gibi bugün de sizlerle farklı bir iğne oyası modelini paylaşmak istedim. İğne oyaları ve diğer oya çeşitleri hayatımızın her anında karşımıza çıkar. Geçmiş zamanlardan beri var olan oyaların her döneme ait farklı anlamları vardır. Özellikle genç kızlar için çeyiz hazırlıklarında sıklıkla kullanılır. Yazma, fular, başörtüsü, masa örtüsü ve bez peçetelerin kenarlarına mutlaka oya işlemesi yapılır. Eğer sizlerin de büyükleriniz oya yaptıysa mutlaka bir şeyler öğrenmişsinizdir. Öyleyse şimdi de iğne oyası yazma modelleri yapılışını videolu nasıl yapılır öğrenelim.

Zürafa ismini verdiğimiz düğüm modellerini hemen hemen her oya işlemesinde kullanıyoruz. Düğümlerin sıkı olmasına ve açılmamasına dikkat etmelisiniz. Bazen daha sağlam yapabilmek için çift düğüm kullanabilirsiniz. Bu modeli denerken dilediğiniz yazmayı kullanabilirsiniz. Açık renk bir yazma ve koyu renk ip ile güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz. Ayrıca her zaman yapacağınz işlemeler birbiri ile aynı olmaz. Küçük düzeltmeler ile daha güzel bir iğne oyasına sahip olabilirsiniz. Başka iğne oyası modellerini de öğrenmek isterseniz sitemizden bulabilirsiniz.

Bu modeli uygularken aralarında istediğiniz kadar boşluk bırakabilirsiniz. Ayrıca ikinci renge geçtiğinizde soldan sağa doğru devam ederseniz modelin bir arada durmasını sağlayacaktır. Diğer şekilleri yaparken ilk yaptıklarınızı sıkı bir şekilde tutmayı unutmayın. Böylece daha düzenli bir görüntü elde edersiniz.

iğne oyası yazma modeli yapımı videolu anlatım

Yazma Modelleri İçin İğne Oyası

İğne oyaları ile ilgili kendinize öz teknikleriniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu tarz işlemelerde zaman zaman elleriniz ile düzeltmeniz gerekir. Mutlaka bu işlemi yapın. Eğer sizler de evdeki işlerinizden kalan zamanınızı güzel aktiviteler ile değerlendirmek isterseniz el işlerine yoğunlaşabilirsiniz. Böylece hem stresten uzaklaşmanın rahatlığını hem de yeni ürünler çıkarmanın mutluluğunu yaşarsınız.

Bu yazımızda anlattığım örnekte ipleri sıkı bir şekilde tutmanız gerekmektedir. Ayrıca ilmeklerin normalden daha büyük olmamasına özen gösterin. Her bir zürafa üzerine beş ya da altı tane pırpır yapmanız yeterli olacaktır. Özellikle zürafalar arası geçişlerde ipi sıkı bir şekilde çekmeniz ve düğümü sağlam atmanız modelin düzgün olmasını sağlar.

Yazma modelleri için iğne oyası yaparken başörtünüzde hangi renkler varsa onlara göre ip seçimi yapmanız uygun olacaktır. Bu model biraz büyük olduğu için mutfak havlularına ya da büyük mevlüt örtülerine de yapabilirsiniz. Şekilleri birbirinden ayırabilmek için kesme payı bırakmanız gerek. Kesim yaparken diğer iplerin zarar görmemesi için dikkat etmelisiniz.

İğne Oyası Yazma Modelleri Yapılışı

İğne oyası yazma modelleri yapılışını sizler için aşağıda sesli bir anlatım içeren videoda paylaştık. Eğer sizler de her zaman oya yapmaktan keyif alıyorsanız bu modeli denemenizi öneririm. Şimdiden kullanacağınız malzemeleri hazırlamanız hızlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Oya modellerini denerken kullandığınız malzemelere elinizin alışkın olması gerekir. Ayrıca herkesin yaptığı bir olmayacağı için sizinki daha farklı görünebilir. Çalışmalarınız sırasında zaman zaman mola vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Şimdiden tüm hanımlara kolay gelsin. Sağlıkla kalın.

İğne Oyası Yapım Aşaması ve Videoları’na bu anlatımı için teşekkür ederiz.

 

 

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git