İkili Trabzan Örgüsü Nasıl Yapılır ? ( Videolu Anlatım )

Tığ işi örgülerde her zaman zincir örgü kullanılan ve örneğin her bölümünde yararlanılan bir yöntemdir. Zincir işleminin ikinci bölümü trabzanlarla devam eder. Böylelikle yapmak istediğiniz modelin oluşumunu sağlayabilirsiniz. Trabzan modeli ikili ve üçlü trabzan olarak devam eder. Biz şimdi size ikili trabzan nasıl yapılır onu anlatacağız. İkili trabzan örgü nasıl başlar ve devam eder. Sırasıyla bunları anlatacağız sizlere.

Öncelikle zincir çekerek örgümüze başlıyoruz. Ne örmek istiyorsak o oranda zincir çekip üzerine trabzana başlıyoruz. Tığa ip dolanır 4.zincire batılır böylelikle orada tığın üzerinde 3 ilmek oluşur. Tığa ip dolanıp oluşan 3 ilmekten önce ikisini tek seferde çekiyoruz. Ardından da tığımızda kalan iki ilmeği de tekrar tığımıza ip dolayıp tek seferde çekiyoruz. Aralarda zincir çekmeden aynı işlemi zincir sonuna kadar devam ediyoruz.

En son ilmeği de yaptıktan sonra dönüş için 4 zincir çekerek ilk trabzanın dibine batıyoruz. Yine aynı şekilde tığımıza ip dolayıp alt sırada oluşan trabzanın üstüne batıyoruz. Aynı şekilde oluşan 3 ilmeğin önce 2 tanesini ip dolayıp çekiyoruz. Ardından da tığda kalan diğer ilmekleride tek seferde çekerek  ikili trabzanımızın oluşmasını sağlıyoruz.

 

Daha önce sizler için paylaştığımız örgü ve tığ işi iğne oyaları modellerini incleyebilir veya örgü tığ işi lif modelleri örebilirsiniz. Şimdi sizlere ikili trabzan yapımı ile ilgili videomuzla baş başa bırakıyorum.

Üçlü trabzan yapılışını görmek için Tığ İşi Üçlü Trabzan Nasıl Yapılır ? konumuzu ziyaret etmelisiniz.

İkili Trabzan Örgü Nasıl Yapılır ?

Böylelikle trabzan yapımını tamamlamış oluyoruz. Trabzan örgü ile ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra yapacağınız örgü boyutunda zincir çekip üzerine trabzan örgüyü uygulayarak istediğiniz örgüyü örebilirsiniz. Trabzan örgü örmesi oldukça kolaydır.Aşağıda ikili trabzan örgünün video anlatımını aşağıdaki videomuzda bulabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git