İncili Çeyizlik Şal Modeli Yapımı

Daha çok eski dönemlerde kalmış bir gelenek olarak görülse de çeyiz hazırlığı, her genç kızın yapması gereken önemli bir detaydır. Bu gibi adetlere eskiden daha fazla değer veriliyordu. Ama yine de bahsettiğim geleneği tam olarak keybetmiş sayılmayız. Uzun yıllar boyunca da kaybetmeyeceğiz. Çünkü genç kızların evlenmeden önce ev hazırlığı adına yaptıkları çeyiz sandıkları büyük kolaylık sağlıyor. Bir ev kurulduğunda kullanılacak eşyalar önceden hazırlanınca yerleşmesi ve düzen oluşturulması rahat oluyor.

Bilindiği üzere çeyizlere de el işlemeleri mutlaka ekleniyor. Bunlar tığ ve ya iğne oyaları olabiliyor. Aynı zamanda şallar da her zaman kullanılıyor. Eğer daha önce çeyiz hazırlığı yaptıysanız bu işlemelerin hepsini biliyorsunuzdur. Ama yeni yapacaksanız incili çeyizlik şal modeli size çok yardımcı olacaktır.

İncili çeyizlik şal modeli yapıldığı ipin de türüne bağlı olarak şık bir görüntü sunuyor. Genelde simli ipler kullanılıyor. Simli ipleri her yerde kullanamayacağınızı bilirsiniz. Özellikle kazak ya da hırka gibi ürünlerde çok doğru bir seçim olmuyor. Çünkü cildi tahriş edebildiği için kaşıntıya sebep oluyor. Bu nedenle daha çok şal ve atkı gibi ürünlerde kullanılıyor.

incili çeyizlik şal modeli detaylı anlatım

Çeyizlik Şal İçin İncili Model

Bu modeli yaparken tığdan yardım alacaksınız. Şişlere göre tığ işlemeleri daha zahmetli gelebilir. Ama buna alışmanız da uzun sürmeyecektir. Bence herkes tığ işlemelerini bir kere de olsa denemeli. Çünkü ayrı bir görüntüsü oluyor. Örgü modellerini denerken elinizin sıklığına özen göstermelisiniz. Çok fazla sıkmanız ya da çok gevşek bırakmanız durumunda model üzerinde ciddi farklılıklar olacaktır. Orta yolu bulmak pratik yaparak gerçekleşebilecek bir şeydir.

Boncuklu örgü modellerini illa ki görmüşsünüzdür. Bu sefer yapacağımız basit boncuklar ile olmayacak. İnci şeklindeki boncuklardan alacağız ve şerit haline getireceğiz. Boyutları konusunda kendi zevkinize göre hareket edebilirsiniz. Ama çok büyük ya da çok küçük boncuklar kullanmamanız daha uygun olacaktır.

Çeyizlik şal için incili model de bildiklerinize benzerdir. Çok zor bir yapılışı yoktur. Zaten aşağıda paylaşmış olduğum video aracılığı ile de sesli anlatımdan faydalanabilirsiniz. Eğer siz de yeni yeni bir şal yapmak istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden başlamanızı öneririm.

İncili Çeyizlik Şal Modeli Yapılışı

Bu model için çeyizlik dedik. Fakat kendiniz için de yapabilirsiniz. Özellikle özel akşamlarda üzerinize takacağınız inci takılar ile çok uyumlu olacaktır. Genelde şal modelleri için siyah ya da krem renklerinden yararlanılır. Örnekte kahverengi kullanılmış ve bu da son derece hoş durmuş. Bu modelden bir kaç renk yaparak her kıyafetiniz ile uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Oya ve Dantel Dünyası’nın anlatımı son derece açıklayıcıdır. Fakat yine de anlamadığınız bir yer olursa ya da merak ettiğiniz konular için yorum atabilirsiniz. Ben ve uzman ekibimiz size yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız. Şimdiden kolay gelsin.

Oya ve Dantel Dünyası’na bu anlatımı için teşekkür ederiz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git