İp Yürütülerek Tek Sıra Oya Modeli Nasıl Yapılır

Merhaba arkadaşlar. Bugün de hepinizin hoşuna gideceğini düşündüğüm bir modelden bahsedeceğim. Aranızda el işleri ile yeni ilgilenmeye başlayan arkadaşlarım var. Onlar için bir kaç püf noktayı anlatmak isterim. Oyaların tığ ve iğne aracılığı ile yapıldığını herkes biliyordur. Bu yazıdaki model için tığ oyasından yararlanacağız. Son derece güzel duran bu model yapılışı da kolay olması ile bilinir. Hemen başlamak için ince olan tığlarınızı ve iplerinizi hazırlayın.

Eğer ilk kez oya işlemesi yapacaksanız düğüm tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Ayrıca bazı detayları atlamanız durumunda model güzel durmayacaktır. Bunlardan bir tanesi her düğümde kumaşı sıkı bir şekilde tutmanızdır. Eğer tam olarak tutmazsanız model bozuk olabilir ve ya işlediğiniz kumaş hasar görebilir. Bu nedenle sıkı düğümler atarken bir yandan da eliniz ile sabit kalmasını sağlamalısınız. Bu her model için geçerlidir.

Yeni başladıysanız sıralı oya modellerinden yararlanmanız uygun olacaktır. Benim görüşüme göre daha basit yapılıyor ve çok zaman harcanmasına gerek olmuyor. Bu yazı aracılığı ile ip yürütülerek tek sıra oya modelini öğreneceğiz. Herkes bu modeli kolay bir şekilde yapabilir. Aynı zamanda her yerde kullanılacağı için daha tercih edilirdir.

tek sıra oya modeli yapımı detaylı anlatım

Tek Sıra Oya Modeli İçin İp Yürütme

İlk yaptığınız işlemeler güzel olmayabilir. Her işte olduğu gibi oya işlemelerinde de pratik çok önemlidir. Yeteri kadar pratik yaptığınız zaman daha güzel sonuçlar alabilirsiniz. Bunun için de sürekli oya işlemesi yapmanız gerekir. Bir modeli tam olarak öğrendikten sonra farklı modellere geçin. Böylece eliniz kısa sürede hepsine alışır.

Videolu anlatımlar her zaman daha yararlı oluyor. Bu nedenle aşağıda tek sıra oya modeli için ip yürütmeyi sesli bir şekilde anlatan arkadaşımın videosunu sizlerle paylaştım. Bir kere anlamak amacı ile izledikten sonra tekrar videoyu açarak modeli denemeye başlayabilirsiniz. Ben genelde tam olarak anlamadan bir işe girmekten hoşlanmıyorum.

Evet hanımlar siz de evde oturduğunuz yerden harikalar yaratabilirsiniz. Tamamen ellerinizi kullanarak yapacağınız işlemeler herkes tarafından beğenilecektir. Aynı zamanda bunlar ile kazanç sağlamak isterseniz ürünlerinizi dilediğiniz yerde sergileyebilirsiniz. Tığ oyaları her zaman gözde ürünler olur. Ev ekonomisine katkı sağlamak amacı ile çıktığınız bu yolda iyi kazançlarınız olacaktır.

İp Yürütülerek Tek Sıra Oya Modeli Yapılışı

İp yürütülerek tek sıra oya modeli yapılışını öğrendikten sonra web sitemizden diğer modelleri de öğrenebilirsiniz. Yazılı anlatımlar size zor geliyorsa bir çok oya modelinin videolu anlatımı mevcuttur. Mutlaka hepsine göz gezdirin. Kendinize uygun bir şeyler bulacağınıza eminim.

Bu model için örnekte de gördüğünüz gibi iki renk kullanılmış. Tek renk kullanma taraftarı olmayın. Çünkü model çok kapanır ve ayrıntılar belli olmaz. Şimdiden tüm hanımlara kolay gelsin diyorum. İşlemelerinizi sağlıkla yapmanız dileği ile.

Oya ve Dantel Dünyası’na bu anlatımı bizimle paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git