Kafes Dokuma Örgüsü Nasıl Örülür ?

Örgü örmek insanın sakinleşmesini sağlayan en güzel aktivitelerdendir. Örgü örerken sadece ona odaklandığınız için günlük streslerden de uzak kendinizi uzak tutmak için iyi bir yöntemdir. Örgü örmek ilk başlarda insanların gözüne zor gibi gözükse de aslında oldukça kolay ve ruhen rahatlatıcı bir terapidir.

Örgüye başlarken genelde kafes örgü ile öğrenilmeye başlar. Bundan sonra daha geliştirilerek işlem devam eder. Ama biz size kafes örgü örerek güzel işler yapmanız için yöntemler sunacağız. Çünkü örgü bilmeyen birinin bile kolaylıkla yapabileceği bu yöntem ile çok güzel ürünlere kendi imzanızı atmış olacaksınız. Size önerimiz örgüye başlamadan önce iki renk iple başlamanız olacaktır .

Çok çeşitli ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. Tercih sizin siz bu kafes örgü modelini ister yelek, ister battaniye, isterseniz de bir elbise örerek kullanabilirsiniz.

Örgü kafes dokuma tekniği oldukça kolay sizi zorlanmayacağınız ve sonuç açısından da son derece güzel bir ürün çıkartabileceğiniz bir örgüdür. Öncelikle öreceğiniz örgüye karar verip onun genişliğinde zincir çekmek olacaktır. Tığın üstüne bir dolayıp çektiğimiz zincirin üzerine batarak tekli trabzan yapıyoruz. Arasında iki zincir çekip bir dolayıp bir zincir atlayarak tekrar trabzan yaparak zincir boyunca buna devam ediyoruz. Son kafesten sonra 6 zincir çekip geri dönerek tığa ip alıp bir alt sıradaki trabzanın üstüne tekrar trabzan yaptık. Bu işlemi sıra sonuna kadar devam ettiriyoruz. Böylelikle iki sırayı tamamlamış oluyoruz.

Aynı işlemi tekrar uygulayarak örgü kafeslerin oluşmasını sağlıyoruz. İsteğe göre 4 yada 6 kafes yapıp ipimizin rengini değiştirebilir. Yada aynı ip ile sonuna kadar devam edebiliriz.

Örmemiz gereken kafes miktarı tamamlanınca uyumlu başka bir ip seçerek dört kat yapıp ucundan bağlıyoruz. Bağladığımız ipi bir alttan bir üstten geçirerek en alta kadar geliyoruz. Kafes örgü modelinin yapılışının en sonuna geldiğinde dönüp tekrar aynı işleme devam ediyoruz. Eğer kafesi 5 sıra şeklinde iki renk yaptı iseniz aynı şekilde 5 sıra şeklinde ip geçirmeyi de yapabilirsiniz.

Kafes örgüsü tanıtım videosu

Yukarıda teorik ve görsel olarak anlattığımız kafes örgü tekniğinin videolu yapılışını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git