Kasnak İşi Nedir, Kasnak İşi Nasıl Yapılır ?

El işlerinde bir farklılık ve değişiklik isteyen kadınların aklındaki en önemli sorulardan bir tanesi de; kasnak işi nedir ve kasnak işi nasıl yapılır? Özellikle sürekli örgü ören, el işleri yapan yetenekli hanımlar, bu becerilerini biraz daha yukarıya taşımak, farklı teknikler öğrenmek için değişik sektörlere ve işlere merak sarıyor. Bu merakların en güzeli de, çivili kasnak nasıl yapılır ve kasnak modelleri yapılışı konuları sanırım.

Adı üzerinde, bir kasnak üzerinde bu tekniğe uygun iplerle yapılan, karşılıklı çakılmış çivilere ipleri dolayarak güzel desenler ortaya çıkartılan işler. Kasnakta yaptığınız işleri sadece iplerle yapabileceğiz gibi, boncuklarla ve çeşitli materyallerle de yapabilirsiniz. Farklı el işleri arayan kadınların çok seveceği, yaparken de çok zevk alacağı bu harika işi yapmak için de bir araca ihtiyacınız var. Bu aracı yani kasnağı kendiniz yapabileceğiniz gibi, hazır olarak da satın alabilirsiniz.

Kasnak işi yapmak için malzemeleri her yerde bulabilirsiniz

Kasnak işi malzemeleri nelerdir derseniz çok da ayrıntılı şeylere ihtiyacınız yok. Öncelikle asıl malzeme olan kasnağı temin etmelisiniz. Eğer Anadolu’da ya da kırsal bir bölgede yaşıyor, bu gibi malzemeleri bulmakta zorlanıyorsanız, bir kaç tahta ve çivilerle kendi kasnağınızı kendiniz yapabilirsiniz. Veya bir marangoza yaptırabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken şey; her çivi arasında birer santim aralık olması gerek. Ama günümüzde her şeyin bir pratik yolu ve teknoloji sayesinde de her şeye çok kolay ulaşılması nedeniyle kolay yoldan istediğimiz malzemelere ulaşabiliyoruz. Plastik kasnaklar da bunların bir parçası. Her yerde satılıyor.

İp haricinde çok çeşitli ve farklı aksesuarlar mevcut. Sadece boncuklar kullanılmıyor. Yine boncuk gibi ancak çok çeşitli meyvelerin, incilerin, taşların da boncuk hallerini bulabilirsiniz. Bu aksesuarlar, kasnak işi yapımında biraz ustalaştığınız zaman, size farklı çalışmalar yapmak için çok yardımcı olacak.

Kasnak işi modelleri yapımı için ip nasıl olmalı?

Her ip, kasnak üzerinde bir model oluşturmanız için uygun değil. Kasnak yapmak için naylon iplerden kullanmalısınız. Ama inceler işinizi görmek. Kasnak işinde en kalın ipler işinizi görecektir. Yani elli numara naylon ipler kasnak yapımında yeterlidir. Tuhafiyelerde kasnak işi için ipler satılıyor. Özellikle 9 kat olarak satılan ipler çok daha güzel sonuçlar verebilir.

Kasnak işi yapımında çivili kasnak ölçüsü ne olmalı?

Kasnak işinde, her ne yapıyorsanız ona göre bir kasnağınız olmalı. Yani işinizin boyu ne kadar küçükse küçük, ne kadar büyükse de bir o kadar büyük olmalı. Ama az önce de bahsettiğimiz gibi çivi aralıkları 1 er santim yeterli. Örneğin bir dantel peçete gibi bir şey yapacaksanız eğer kasnak ölçünüz; 25 cm. x 25 cm. olmalı. Sehpa üzerine bir şey yapacaksanız; 50 cm. x 50 cm., bir konsol üzeri iş için; 30 cm. x 80 cm. olmalı. Evlerde çok fazla bulunan fiskos masası için 75 cm. x 75 cm. ve bir masa üzerine büyük bir iş yapacaksınız 1 metreye 1 metre ölçülerinde kasnak size yardımcı olacaktır.

Bu kasnakları sadece bir kere kullanmayacaksınız. Tek tek işinize yarayacağı gibi, bir takım oluşturmak için de elinizin altında bulunması gerekiyor. Bir takımın içinde ne varsa hepsini bu kasnaklarla yapabileceksiniz.

Kasnak işi nasıl yapılır videolu anlatım

Aşağıda hem çivili kasnak için hem de plastik kasnak için iki ayrı video var. İkisinde de çok güzel bir şekilde ayrıntılı olarak çivili kasnak nasıl yapılır anlatımlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz kasnak ölçüleri ile yapabileceğiniz modeller görmek isterseniz, çivili kasnak işi ile yapılan muhteşem salon takımı modelleri konusundaki örnekleri inceleyin. İpler nasıl çekilmiş, boncuklar ve aksesuarlar nasıl kullanılmış detaylı bir şekilde göreceksiniz. Bir diğer konuda da, el işi kasnak modelleri ve kasnak örnekleri için bir çok model paylaştık. Onlar da size çok güzel fikirler verecek.

Çivili kasnak yapmak için bir çok model inceledikten sonra gerisi size kalmış. Hayal gücünüzü kullanıp ve modellerden esinlenerek kendi tasarımlarınızı ortaya çıkartmalısınız. İlk önce basit ve kolay olanlardan başlayıp, daha sonra geliştirmek için çabalamalısınız. Kullanacağınız ip renkleri, boncuk ve materyallerin şekli ile birbirlerine uyumlu olması, çivili kasnak yapılışı için en önemli faktörlerden bir tanesi.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git