Katlamalı Gül Tekniği İle Kurdeleli Oya Modeli

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda da gelen istekler doğrultusunda katlamalı gül tekniği ile kurdeleli oya modelinden bahsedeceğim. Her zaman klasik ve düz oya modellerini anlatıyorum. Fakat bugün bir değişiklik yapıp güzel bir kurdele oyası modelini sunacağım. Bu işlemeyi yapmadan önce organize kurdele almanız gerekiyor. Organize dediğimiz şeffaf, tül olan kurdeleler. Eğer mat kurdele alırsanız sonunda istediğiniz görüntüyü elde edemezsiniz.

Bilindiği üzere kurdele nakışları uzun zamandır yapılmaktadır. Bu el işi modellerinin ayrı bir güzelliği vardır. Genelde özel günlerde kullanılmak amacı ile yapılsa da evinizin her yerini bu güller ile doldurabilirsiniz. Kullanım alanları tamamen zevkinize bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Eğer siz de benim gibi bu modeli çok seveceğinizi düşünüyorsanız hemen 2 ve 3.5 santim ene sahip olan iki renk kurdele almalısınız. Eni 3.5 santim olan kurdelenin boyu 6 santim olmalı. Diğeri ise 20 – 25 santim arasında değişebilir.

Bu modeli yaparken kalın bir iğne kullanmanız gerekecektir. Yorgan iğnesi kadar olmasa da büyük bir iğne işinizi görecektir. Aynı zamanda iğnenin kurdele üzerindeki geçişleri sırasındaki araları göz kararı ayarlamanız gerekmektedir. Bunun için herhangi bir ölçü verilmemiştir.

katlama tekniği ile gül modeli yapımı detaylı anlatım

Kurdeleli Oya Modeli İçin Katlamalı Gül Tekniği

Kurdele ile yapılacak çok çeşitli oyalar vardır. Aynı zamanda çok farklı şekiller de elde edilebilir. Ama genelde gül şekilleri yapıldığı için buna rastlamış olmanız mümkündür. Hem küçük hem de zarif bir model olduğu için evinizin her köşesinde kullanabilirsiniz. Bu model çarkıfelek oyası ile de benzemektedir. Eğer daha önce kurdele oyası yaptıysanız hiç zorlanacağınızı düşünmüyorum.

Kurdeleli oya modeli için katlamalı gül tekniğini uygularken kurdelenin elinizden kaymamasına dikkat edin. Organize kurdele kullanacağınız için kaygan olacaktır. İğneyi geçirdiğiniz zaman sıkı bir şekilde arkasından tutmalısınız. Bu şekilde modelin bozulmasını önlemiş olursunuz ve tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bu modeli kısa sürede yapabilirsiniz. Bir kaç kez pratik yaptıktan sonra eliniz alışacağı için yaparken zorluk çekmezsiniz. Bir gülü yaklaşık olarak beş dakikada yapabileceğinizi göreceksiniz. Böylece gün içinde kalan vakitlerinizde kurdele oyası yapabilirsiniz.

Katlamalı Gül Tekniği İle Kurdeleli Oya Modeli Yapılışı

Eğer kurdele nakışlarını öğrenmek istiyorsanız ve bunun için kursa gitmeye karar verdiyseniz fikirlerinizi değiştirebilirsiniz. Web sitemiz üzerinden çok sayıda videolu anlatıma ulaşabilir ve kısa sürede yapımlarını öğrenebilirsiniz. Zaten çok zahmetli bir işleme olmadığı için çok zaman geçmeden uygulamaya geçersiniz.

Katlamalı gül tekniği ile kurdeleli oya modeli yapılışı için aşağıda bir video paylaştım. Anlatımı yapan bayan arkadaşım çok açık bir dil kullanmıştır. Eğer sizler de evlerinizde farklı işler yapıyorsanız benimle paylaşabilirsiniz. Diğer okuyucularımız da sizden bir şeyler öğrenmiş olur. Şimdiden tüm hanımlara kolay gelsin.

El Sanatları ve Hobi’ye bizimle bu anlatımı paylaştığı için teşekkür ederiz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git