Kaz Ayağı Çam Dalı Örgü Tekniği Nasıl Örülür ?

Örneğimiz adı kaz ayağı ya da çam dalı olarak kullanılmaktadır. Bir kesimde bu örgü modelini daha çok zeytin dalı örgü modeli yapımı olarak bilmektedir. Örnek ince şişle örüldüğü zaman daha güzel olarak görülmektedir. Çok eskilere dayanan ve hala da vazgeçilmeyen modellerdendir. Önceleri kayınvalide yelekleri örülürdü çeğizler için o örgülerde çoğunlukla tercih edilen bir örnektir. Çam dalı örgü modelini yaparken tek renk iple örmelisiniz. Ama öreceğiniz renk konusunda sizin zevkinize en uygun olan neyse onu öneririz. Örnek daha çok büyükler için kullanılan çocuklar için ise daha ağır bir modeldir.

Peki kaz ayağı örgü modeli diğer ismi ile zeytin dalı örgü modeli olarak bilinen örgü nasıl yapılmaktadır. Öncelikle örülecek örgüye göre ilmek ayarlaması yapılır. Bu bölüm birinci sıra olarak kabul edilir. 2. sırada 4 ters 2 düz 2 ters 1 düz 1 ters 1 düz 2 ters 2 düz 4 ilmek ters örülür bu işlem ilmek sonuna kadar devam eder. 3. sırada 2 ters 1 dola 2 düz 2 ters 2 düz ortadaki 3 ilmeği birlikte alıyoruz.

Burada 1 ters 1 düz 1 ters ilmek bulunuyor. Bu üç ilmeği beraber kesiyoruz. 2 düz 2 ters 2 düz 1 dola 2 ters örüyoruz. 4. sıra 2 ilmek ters artırdığımız ilmeği düz sonra 2 ters 2 düz 5 ters 2 düz 2 ters 1 düz 2 ters bu işlemi ilmek sonuna kadar devam ettiriyoruz. 5. sıra 2 ters 1 dola 1 ters 2 düz 2 ters 1 düz 3 ilmeği birlikte kesiyoruz 1 düz 2 ters 2 düz 1 ters 1 dola 2 ters ilmek sonuna kadar devam edilir.

6.sıra 2 ters 2 düz 2 ters 2 düz 3 ters 2 düz 2 ters 2 düz 2 ters ilmek sonuna kadar devam ettirilir. 7.sıra 2 ters 1 dola 2 ters 2 düz 2 ters 3 ilmeği birlikte kes 2 ters 2 düz 2 ters 1 dola 2 ters ilmek sonuna kadar aynı işlem devam eder. 8.sıra 3 ters 2 düz 2 ters 2 düz 2 ters 2 düz 2 ters 2 düz 3 ters ilmek sonuna kadar devam edilir. 9. sıra 2 ters 1 dola 1 düz 2 ters 2 düz 1 ters 3 ilmeği kes 1 ters 2 düz 2 ters 1 düz 1 dola 2 ters ilmek sonuna kadar örmeye devam edilir. Böylelikle bir örneği bitirmiş oluyoruz. Örnek şu anda çıkmış durumda tersten yine 2 . sıradan başlayarak aynı işlemi yapacağınız örgünün sonuna kadar devam ettiriyorsunuz.

Kaz Ayağı Veya Zeytin Dalı Örneği Nasıl Örülür ?

Arkadaşlar anlatımdan çıkaramadıysanız aşağıdaki videomuzu izleyerek zeytin dalı örgü modeli yapılışı hakkında daha detaylı bilgi alarak pratik yapabilir. Videomuz türkçe anlatımlı olduğundan oldukça kolay ve pratik bir şekilde yapabileceğinizi düşünüyorum.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git