Kır Çiçeği Örgü Modeli Yapılışı ( Videolu Anlatım )

Kız bebeklerin kıyafette olduğu gibi örgü modelleri açısından da modelleri fazla olmaktadır. Şişle örülen kır çiçeği örgü modeli diğer bir adıyla kelebek örgü örneği de bu modellerden biridir. Kız bebekler için yelek, kazak ve battaniye olarak bile kullanabileceğiniz bir modeldir. Model tek renk iple örüleceği gibi çift renk iple de örülebilecek bir modeldir. Yapılışı işlem sırası takip edildiğinde kolay bir modeldir.

Kır çiçeği örgü modeli düz ve bir sıra ters örgüden meydana gelir. İpin kalınlığına göre model büyük ve küçük olur. Bu örgü de 6 ilmek ve katları artı bir ilmek yapılır. Örnek ilmeği attıktan sonra model arka sırasında konularak başlanır. Başlangıç olarak bir düz örülür ardında ilmeğe batılır içinden üç kere dolanır ve öyle çıkılır ilmeğin içinden tekrar ilmeğin içine batılır üç kere dolanır ilmeğin içinden çıkılır.

Kır çiçeği örgü örneği ( Kelebek Örgü Modeli ) bu şekilde beş kere bu şekilde aynı işlem yapılır ve araya bir ilmek düz yapılır. Ön tarafa gelince bir ters ör doladığımız ilmekleri çekiyoruz beş ilmek içinde aynı işlemi yapıyoruz. Sonrasında ipi öne atın beş ilmeği sol şişe al ipi arkaya dola tekrar sağ şişe al ipi tekrar öne al sol şişe ilmekleri geçir ipi arkaya al ilmekleri sağ şişe al bir ilmeği ters olarak ör. Arka sırada bütün ilmekler düz olarak örülür.

Bu örneğimizi daha çok bebek örgü modelleri için kullanabilirsiniz. Daha hoş ve sevimli duracağını söyleyebilirim. Bebeklerden bahsetmişken daha evvel paylaştığımız bebek patikleri örneklerimize göz atabilirsiniz.

Kır Çiçeği Örgü Modeli Nasıl Örülür  Videolu Anlatım

Bu işlem de kelebekler arasında iki kuşak oluşmuş olacak böylelikle kelebek modelimiz tamamlanmış olur. Kelebeklerin arasında oluşan kuşağı elinizle biraz düzeltebilirsiniz daha düzgün durması için. Eğer örneğe kelebeklerle devam edecekseniz diğer örneği koymadan arada bir miktar düz koyup sonrasında tekrar örneği koymanız daha iyi olacaktır.Sizler için paylaşacağımız videoyu izlediğiniz de kır çiçeği örgü modeli yapılışını daha iyi kavrayabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git