Kolay Ve Basit Gonca Gül Oya Örneği Anlatımlı

Merhaba arkadaşlar. İnce işçilik isteyen iğne oyalarının bir sanat olduğunu belirtmekte fayda var. Diğer hobiler gibi iğne oyası da son derece tercih edilen ve güzel işlemelerdir. Eğer kendinize uğraşacak yeni bir iş arıyorsanız ya da elinizin bu gibi işlemelere yatkın olduğunu düşünüyorsanız hemen modelleri tanımak ile başlayabilirsiniz. Belirli düğün tekniklerini öğrendikten sonra iğne oyasında herkes gibi kendinizi geliştirmeniz mümkündür. Sadece bir süre yeteri kadar çalışmanız gerekmektedir.

Her işte olduğu gibi iğne oyasının da zor ve kolay olan modelleri bulunmaktadır. Yeni başlayanlar için ayrı şekiller, profesyonel olan ve yıllardır bu işi yapanlar için ayrı motifler vardır. Her ne kadar eskiden ipek türü iplerden yararlanılsa da şimdilerde sadece naylon iplerden yardım alınmaktadır. Genelde üç katlı olan naylon ipler gerektiği zaman tek kat haline çevrilmelidir. Bu genelde boncuklu oya modellerinde kullanılan bir yöntemdir. Yeni bir ip alacaksanız tuhafiye dükkanlarına oya yapacağınızı söylemenizde fayda vardır. Bu sayede en doğru malzemeyi kullanırsınız.

Tam olarak kültürümüzün bir parçası olan iğne oyaları kimi yörelerde ‘Türk Danteli’ olarak isimlendirilmiştir. Herhangi bir kumaş kenarına, ya da üzerine işleyeceğiniz oyalar çok uzun yıllardan beri var olmaktadır.

iğne oyası kolay gonca gül modeli yapımı detaylı anlatım

Kolay Gonca Gül Modeli İçin İğne Oyası

İğne oyasını günlük eşyalar için kullanabilirsiniz. Örneğin banyo ve mutfaklarda olan havlularda, sürekli taktığınız başörtülerinde ya da masa örtülerinde rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çeyiz hazırlıklarında da oyaların çok ayrı bir yeri vardır. Kimi çeyiz hazırlıklarını kendisi yaparken kimi de satın almayı tercih eder. Böyle zamanlarda yaptıklarınızı satarak güzel paralar da kazanmanız mümkündür.

İğne oyasının belkide tek sıkıntısı günümüzde kullanılan çamaşır makineleridir. Eskiden makine olmadığı için elde yıkanırdı ve oyalar hiç zarar görmezdi. Şimdilerde makinelere atılan oyaların daha çabuk yıprandığını ya da hemen bozulduğunu görebilirsiniz. Bunun önüne geçmek amaçlı ya elde yıkama yapmalısınız. Ya da makinelerin su sıcaklığını düşük bir şekilde ayarlamalısınız.

Bu yazıda bahsedeceğim kolay gonca gül modeli için iğne oyası adından da belli olduğu üzere kolay bir yapılışa sahiptir. İlk başlayanlar rahat bir şekilde bu örneği deneyebilir. Eğer herhangi bir yerde zorlanırsanız bana da danışabilirsiniz.

İğne Oyası Kolay Gonca Gül Modeli Yapılışı

Oyalarınızın daha güzel görünmesini istiyorsanız model bittikten sonra ütülemenizde fayda vardır. Aynı zamanda örnekleri daha sıkı yaparsanız yani düğümleri daha sert atarsanız kolalı bir görünüme sahip olacaksınız. Bu sayede tekrar tekrar işlemden geçirmek zorunda kalmazsınız.

İğne oyası kolay gonca gül modeli yapılışını hepinizin yapacağını düşünüyorum. Daha fazla modeli sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Sitemizi takip ettiğiniz sürece farklı bir çok işlemeden haberdar olabilirsiniz. Şimdiden tüm hanımlara kolay gelsin.

Çemberimde Gül Oya İğne Oyaları’na bizimle bu anlatımı paylaştığı için teşekkür ederiz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git