Kolay Ve Pratik Motif Birleştirme Anlatımlı

Özellikle bayan kesiminin yakından ilgilendiği motif birleştirme çalışmaları oldukça ince ve pratik el sanatı işleme sanatıdır. Motif birleştirmeleri bir kaç pratik çözüm ile kolaylıkla icra edilebilir ve kısa sürede motif birleştirme çalışması yerine getirebilmektedir.

El işi yapılan örgü modellerinde her biri birbirinden değişik ve göze hitap eden motifler ile yapılan bebek battaniyeleri yada herhangi başka bir model örülüyorsa en zor görülen birleştirme aracı olan motif dikimi gibi işlemlerinizi pratik çözümler ile yerine getirebilirsiniz.Sizler için resimli ve anlatımlı şekilde motif birleştirme nasıl yapılır galerimizde anlatmaya çalıştık.

Yalnızca bebek örgü modelleri ile kalmayıp örülen kazak, hırka, el işi danteller gibi örmelerde yine aynı pratik çözümleri kullanabilirsiniz.Motif birleştirmek tığ ile basit bir şekilde pratik yoldan kolaylıkla halledilebilecek bir gereçtir. Daha öncesinde görmüş olduğunuz ve uyguladığınız farklı motif birleştirme teknikleri ile daha kolay ve pratik yol ile artık çok daha kolay hale gelecektir. Bir adet tığ gerekmektedir.

 

Örgüde Motif Birleştirmesi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir el örgüsü, yatak, bebek battaniyesi, dantel gibi örgülerinizde birbirinden farklı motif kullanmak göze hitap eder ve yapılan örgünün değer, kalitesini yükseltir. Basit bir tığ yardımı ile örülen el işi örgü, kolaylıkla motif birleştirmesinde işinize yarayacaktır. Tığ ile örülen örgüde iki farklı motif birleşimi yapılacaksa, bir örgünün kulakçık kısmından tığ yardımı ile içeriye girerek, öbür örgününde bitiş noktasından aynı işlemi gerçekleştirirseniz iki farklı örgü bir araya gelecektir.

İlk yönden girilen tığ yardımı ile iki ters alarak, ikinci örgüden girilen Kısıma bir düz ile ilave edilir. Daha sonra fazla bırakılan ip, işaret parmağı yardımı ile kıvranılır. İki farklı uçtan giren tığ yardımı ile fazla olan ip, işaret parmağı yardımı ile tığa eklenir. İki ters alarak işleme devam edilir. İşlem bittikten sonra fazla bırakılan ip kesilir.

Örgüde Motif Birleştirme Teknikleri Eğitim Videosu

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git