Mekke Gülü (Hibiskus) Nar Çiçeği Faydaları Nelerdir

Yaprakları güle benzediği için mekke gülü adı anılan hibiskus oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle kan basıncını düşürmekte oldukça başarılı olduğu görülen hibiskus çoğu araştırmalara konu olmuş ve oldukça iyi sonuçlar alınmıştır. Hipertansiyon hastalarına günde iki bardak hibiskus yani mekke gülü çayını içmeleri önerilir. Bu çayın yüksek tansiyonu olan hastalar için de oldukça iyi yönde etkisi olduğu hakkında bilgiler bulunmaktadır.


Mekke gülü (hibiskus, nar çiçeği) olarak da bilinen bu bitkinin faydaları sadece bu kadar değildir. İçerisinde bulunan C vitamininin oranı oldukça yüksektir. Buda yağ hücrelerinin yakımını sağlar. Kan şekerinin düzenlenmesi açısından önemlidir. Sık acıkma isteğini ortadan kaldırır. Tatlı krizlerini önler, mide şişkinliğini alır. Antioksidan özelliği vardır. Yağ yakımı yaptığı için kilo vermenizde de yardımcı olur.


Sürekli kış aylarında yakalandığımız grip ve öksürüğün yarattığı nefes darlıklarının açılmasında önemli yeri vardır. Hibiskus çiçeği tek renk bir çiçek değildir. Çeşitli renkleri vardır. Hibiskus çiçeği topraktaki metali depolar. Bu yüzden yetiştiği yer bakımından dikkat edilmesi gerekmektedir. Ağır metal içeren yerlerde yetişen hibiskus bitkisini kullanmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Magnezyum açısından güçlü bir bitkidir. Hibiskus çayının düzenli kullanımı mesane enfeksiyonları ve kabızlık açısından vücuda iyi gelir. Çölde yetişen bir bitki olduğundan susuzluğa da iyi gelen bir bitkidir. Yemeklerden sonra içilen bir fincan hibiskus çayı karbonhidrat emilimini azalımı sağlayarak kilo kaybına yardımcı olur. Diyet yapan hanımların yemek sonrası bu çayı içmeleri kilo vermelerinde artı bir destek olacaktır.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git