Mendil Kenarına İğne Oyası Modelleri Nasıl İşlenir ? Anlatımlı

İğne ile kenar oyası işlemek, sadece yazma ve tülbent kenarına değişik iğne oyaları işlemek anlamına gelmiyor. İğne oyası dendiğinde, aslında bir çok alanda çok farklı çalışmalar yapılabildiği akıllara geliyor. Ülkemizde tabii ki başörtüsü kenarlarına iğne oyası modelleri çok yapılıyor. Fakat yavaş yavaş hanımlar kendilerini geliştirerek, sadece bu gibi çalışmalar değil çok daha detaylı işlere de girmeye başladılar. Tablo ve giysi üzerilerine yapılan iğne oyaları, kenara işlenenlerden biraz daha güzel olabiliyor. Kapladıkları alan, yapıldıkları boyut ve modellerin daha net görünmesi bu çalışmaları biraz daha özel yapıyor.

Fakat her zaman bu şekilde büyük ve detaylı işler yapmak zorunda değilsiniz. Daha küçük işler de doğru yapıldığında harika sonuçlar verebilir. Mendil kenarına iğne oyası işlemenin, aslında diğer modellerin kenarlarına işleme yapmaktan bir farkı yok. Boyut olarak da hemen hemen aynılar. Ama mendilin boyu küçükse o zaman biraz daha ince işçilik gerekebilir.

Farklı boylardaki mendiller için iğne oyası işlemek

Farklı boylardaki mendillerin kenarına işleme yaparken, her boyuta aynı motifi, aynı boyda işlememeye dikkat etmek gerekiyor. Sizin belirlediğiniz bir kenar oyası ölçüsünü her mendile aynı şekilde uygularsanız, sonuçlar pek içi açıcı olmayabilir. Mendil ölçüsüne oranlayarak yaptığınız kenar oya işlemeleri çok şık bir görüntü sağlayacaktır. Aslında mendiller küçüldükçe kenardaki oyalar da çok daha şık görünüyor. İp boşlukları azaldıkça motif daha da netleşiyor.

Adım adım iğne oyası kenar motifi nasıl yapılır?

Kenar motiflerinin anlatımlı olması, hatta adım adım nasıl yapıldığının fotoğraflarla anlatılması çok faydalı oluyor. Yazılı olarak anlatıldığında, ne demek istenildiğini zaman zaman anlamadığınız olmuştur. Fakat görsel olarak, nerede ne yapılmış görerek işlemek, yapmak istediğimiz modeli çok daha sağlıklı yapmamızı sağlıyor.

Aşağıdaki galeri size, mendil kenarına iğne oyası nasıl yapılır fotoğraflı anlatımlı şekilde yardımcı olacak. Her adımın nasıl yapıldığını, iğne ile ne yapmanız gerektiğini çok rahat görebilirsiniz. 1yumak.com’da değişik iğne oyası motifleri için bir çok örnek bulabilirsiniz. Her biri birbirinden güzel, anlatımlı ve açıklamalı modelleri istediğiniz her şeye uygulamak çok kolay.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git