Nohut Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Doğadan esinlenerek konulan isimlerden biride nohut örgü tekniğidir.  Nohut örgü modelinin görüntüsü açısından nohuta benzediğinden bu isimle adlandırılmaktadır. Görüntü açısından kabarık bir model olduğundan yelek, kazak gibi örgüleriniz de rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir modeldir. Görüntüsünden örneğin zor olduğu düşünülse de ördükçe alışılacağından zor gelmeyecektir.

Nohut örgü modeli nasıl örülür ? Bundan bahsetmeden önce nohut örgü ile örebileceğiniz en güzel örgülerden bahsedelim biraz. Çocuklarınız için harika bir bebek süveteri veya bebek yelekleri , bebek kazakları işte bunlar çok hoş duracaktır nohut örgü modeli ile mutlaka denemelisiniz.

Nohut örgü yapılışı  için dört ve dördün katları olarak ilmek atılarak başlanır. Daha sonrasında örnek ters örgü üzerine kurulan bir modeldir. İlmekler ayarlandıktan sonra bir sıra düz örülür. Örgünün arka kısmına gelince bir kenar ilmeği örmeden alıyoruz. İplik kendimize doğru bir ilmek alınır iplik şişten çıkarılmadan bir ilmek üç ilmek haline getirilir. Yanındaki üç ilmek birlikte toplanıp kesilir.

Biraz önce artırdığımız ilmekleri burda kesip ilmek sayısını eşitliyoruz. Örgüye bu şekilde devam ediyoruz. Arka yüze gelindiğinde sıra sonuna kadar düz örüyoruz. Diğer tarafta aynı işleme devam ederek nohut örneğini tamamlamış oluyoruz. Bu iki işlem tekrarlanarak örgü tamamlanır. Arkadan düz örülüp önden ters örülmesi ile örneğin pütürlü bir görünüm kazanması sağlanır.

Nohut Örgü Modeli Yapılışı Videolu Anlatım

Bu pütürlü görüntü örneğin kabartılı olmasını sağladığından görüntü nohuta benzetilir. İşlem sırasının takip edilmesi ile örneğin kolay yapılması sağlanacaktır. Eğer örgüye yeni başlamış iseniz öncelikle örneği küçük bir modelde denemenizi öneririz. Hem eliniz alışmış olur ana modele başladığınızda daha rahat edersiniz.Aşağıda yayınlayacağımız linktente hem görüntülü olarak da nohut örgü tekniğini rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Zeytin Dalı Örgü Modeli Nasıl Örülür ?

Diyagonal Örgü Modeli Nasıl Örülür Videolu Anlatım

Daha Fazla Anlatımlı Örgü modelleri için : Anlatımlı Örgüler linkimizi ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git